Zdjęcie: materiały Rzeszowskich Piwnic

Rzeszowskie Piwnice ruszają z cyklem „Oko na miasto”. To nowa odsłona spacerów po Rzeszowie. Pierwszy w najbliższy wtorek – 12 lipca. 

Tym razem, jak informują Rzeszowskie Piwnice, spacer będzie inspirowany najstarszym prospektem Rzeszowa, stworzonym przez Karola Henryka Wiedemanna, wojskowego architekta będącego na usługach rodziny Lubomirskich w Rzeszowie.

Przejście po mieście zatytułowano „Spacer szlakiem Planu Wiedemanna 1762”. Rzeszowskie Piwnice z tej okazji wydały specjalną ulotkę, a w niej mapkę, która odnosi się do miasta, ale jej zakres terytorialny obejmuje ten, jaki występuje na wspomnianym Planie.

Zdecydowana większość zaznaczonych na mapce punktów pokrywa się z tym, które widać na XVIII-wiecznym wyobrażeniu miasta, wówczas własności rodu Lubomirskich. Zaznaczono również te punkty, których tam nie ma, lecz pojawiły się w przeciągu stuleci.

Spacer jest dla osób, które chciałyby przejść Rzeszów w nietypowej odsłonie, tak tematycznej jak i terytorialnej. Wiedzie po obszarze dawnego Rzeszowa, który w odniesieniu do terytorium dzisiejszego miasta jest właściwie nieporównywalnie mniejszy.

– Jest nawet mniejszy, jeśli weźmiemy pod uwagę obecny zakres obszarowy ścisłego centrum Rzeszowa – informują Rzeszowskie Piwnice. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Spacer uatrakcyjniony będzie o specjalnie wytypowane punkty do odwiedzenia. To dobra okazja do poznania historii miasta, jak i też jej najstarszej tkanki. To również wyjątkowa atrakcja dla przyjezdnych, by zaznajomić się z nowo odwiedzanym miastem.

Pierwszy „Spacer szlakiem Planu Wiedemanna 1762” odbędzie się we wtorek, 12 lipca. Start o godz. 18:00 ze skweru kultury nad Rzeszowskimi Piwnicami. Udział w spacerze jest bezpłatny. Przewodnikiem pierwszego takiego zwiedzania miasta będzie Jakub Pawłowski.

– Mam nadzieję, że dowiecie się paru ciekawostek podczas przejścia ze mną, choć przyznać muszę, że sam spacer wedle granic widocznych na prospekcie z 1762 r. wydaje się być wielce ekscytujący – zapowiada Jakub Pawłowski. 

Mapę dawnego Rzeszowa możecie też zobaczyć na kamienicy przy ulicy Sokoła 2. Mural stworzono z okazji 650-lecia lokacji miasta w 2004 roku. Jego autorami są Ewelina i Marcin Gruszczyńscy, Kamil Jodko oraz Sebastian Ślęczka.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama