Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego zachęca do wysłuchania wykładu o pierwszych właścicielach Rzeszowa – w czwartek, 20 czerwca. 

Wykład „Jan Pakosławic i jego potomkowie. Opowieść o pierwszych właścicielach Rzeszowa” wygłosi Szymon Jakubowski, dziennikarz, publicysta historyczny, redaktor naczelny „Podkarpackiej Historii”. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ulicy Sokoła 13. Początek o godz. 18:00.

– Gość spotkania opowie o historycznych początkach Rzeszowa w kontekście rodu Rzeszowskich, który władał miastem faktycznie przez ponad 200 lat. Będzie to prawdziwa podróż w przeszłość, przedstawiona w sposób ciekawostkowy i gawędziarski – zachęca do udziału w wykładzie Dariusz Bobak z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. 

Szymon Jakubowski jest dziennikarzem z ponad 30-letnnim stażem. W 2012 roku stworzył portal podkarpackahistoria.pl, na bazie którego dwa lata później powstało popularne czasopismo „Podkarpacka Historia”. Jakubowski jest współautorem publikacji „Popiół i zamęt. Wspomnienia dziennikarzy” (2015) i „Śladami Austro-Węgier” (2018).

Wydał książkę „Skrzydła nad Wisłokiem. Z dziejów rzeszowskiego lotnictwa i lotniska Rzeszów-Jasionka”, pitaval „Byk, Maczuga i inni” i zbiór tekstów „W galicyjskim Rzeszowie”. Od lat działa w Polskim Towarzystwie Historycznym, współzakładał Stowarzyszenie Rajsze, pielęgnujące pamięć o dawnym, żydowskich mieszkańcach Rzeszowa.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Za swoją działalność i publicystykę Szymon Jakubowski był wielokrotnie nagradzany, m.in. tytułem Podkarpackiego Dziennikarza Roku 2005, dwukrotnie nagrodami województwie w dziedzinie kultury, medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości czy nagrodą prezydenta Rzeszowa.

Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, która jest  organizatorem wykładu, zajmuje się ochroną i badaniem dziedzictwa archeologicznego w południowo-wschodniej Polsce. Prowadzi wykopaliska, dokumentację zabytków oraz prace konserwatorskie współpracując z instytucjami naukowymi i muzeami.

Czwartkowy wykład Szymona Jakubowskiego będzie możliwy dzięki dofinansowaniu, które FROA otrzymała z budżetu miasta Rzeszowa na swoją całoroczną działalność. 

(RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama