Reklama

Pod hasłem „Pokój, radość, rodzina” 6 stycznia ulicami Rzeszowa już po raz trzeci przejdzie Orszak Trzech Króli. W czwartek odbyła się pierwsza próba generalna przemarszu.

Wezmą w nim udział uczniowie dziewięciu szkół z Rzeszowa i okolic, m.in. ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Sióstr Pijarek w Rzeszowie, Gimnazjum nr 6 i SP nr 5. Po raz pierwszy do marszu przyłączą się także rzeszowskie przedszkolaki.

– W styczniu tego roku w Orszaku wzięło udział około tysiąca dzieciaków. Po ilości zgłoszeń spodziewamy się, że tym razem będzie ich znacznie więcej – zapowiada Krystyna Łobos, rzeczniczka Orszaku.

Tradycyjnie uczestnicy pochodu będą odziani w szaty w trzech kolorach, które symbolizować będą trzy kontynenty. Rycerze i dwórki z Europy będą mieć na sobie czerwone peleryny, orszak z Azji – zielone, przedstawiciele ludu afrykańskiego ubrani będą w szaty koloru niebieskiego.

Główne role już są obsadzone

Każdej z grup przewodniczyć będzie oczywiście król. I to właśnie Trzej Królowie oraz Święta Rodzina będą głównymi bohaterami marszu. Role najważniejszych postaci Orszaku zostały już przydzielone. Ich nazwiska poznamy na specjalnej konferencji prasowej tuż przed końcem tego roku.

– Mogę zdradzić jedynie, że odtwórcy ról Maryi i Józefa to osoby młode, liczący sobie około 20 lat. Przecież tyle miał właśnie św. Józef. Nie wiadomo, dlaczego we wszystkich podaniach przedstawiany on jest jako staruszek. Towarzyszyć im będzie dziecko, które wcieli się w małego Jezuska – tłumaczy Krystyna Łobos.

Święta Rodzina po raz pierwszy będzie uczestniczyła w całym przemarszu. Do tej pory oczekiwała na Orszak w szopce umieszczonej na rzeszowskim Rynku.

Nowością będzie także zmieniona trasa Orszaku. W przyszłym roku wyruszy z parkingu przy hali Podpromie, przejdzie ulicami Szopena i 3 Maja, by dotrzeć pod ratusz.

Będzie karczma i wielbłąd też

Jak co roku, na trasie Orszaku zostaną rozmieszczone stacje, w których zaprezentowane zostaną historie z życia Świętej Rodziny. Jeszcze na parkingu przy Podpromiu zostanie ogłoszony spis ludności. Przy wyjeździe z parkingu rozstawiona zostanie „Brama do Nieba”, a przy murach zamku przy ul. Szopena odbędą się „Diabelskie sztuczki”.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Nowością będzie stacja zatytułowana „Karczma”, w której Maryja i Józef z małym Jezusem szukali schronienia. Kiedy im odmówiono, ruszyli w dalszą drogę. Ta scena zostanie rozegrana nieopodal Radia Rzeszów.

„Dwór Heroda” stanie przy kościele pw. Krzyża Świętego przy ul. 3 Maja, a obok kościoła Farnego rozegra się „Walka ze Złem”, w której uczestniczyć będą anioły i diabły. Następnie Orszak dotrze na Rynek, do szopki, w której królowie Melchior, Kacper i Baltazar pokłonią się małemu Jezusowi.

Mimo wcześniejszym pogłoskom i w tym roku na trasie Orszaku nie zabraknie zwierząt. Trzej Królowie już uczą się jazdy konnej. Pojawi się również wielbłąd, wypożyczony z cyrku „Arena”. Chętni będą sobie mogli zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie.

Weź udział w orszaku i konkursie

– A skoro o zdjęciach mowa, to tym razem przygotowaliśmy dla wszystkich uczestników Orszaku dodatkową atrakcję. Będzie nią konkurs fotograficzny. Wszystkie zdjęcia wykonane przez mieszkańców Rzeszowa wezmą udział w rywalizacji o bardzo cenne nagrody, z których główną będzie laptop – podkreśla rzeczniczka Orszaku. Szczegóły już wkrótce na stroniewww.rzeszow.orszak.org.

Organizatorzy zachęcają wszystkich do udziału w Orszaku. Tych zresztą z roku na rok znacznie przybywa. W pierwszym przemarszu w 2013 roku uczestniczyło ok. 10 tys. rzeszowian, w tym było ich już dwukrotnie więcej.

– To nie jest wydarzenie tylko dla chrześcijan, tak jak np. Boże Ciało, bo przecież mędrcy z darami przybyli z różnych stron świata i byli wyznawcami różnych religii – tłumaczy Krystyna Łobos. – Niczego nikomu nie narzucamy, zapraszamy po prostu wszystkich, którzy chcą dobrze się bawić w radosnym, kolorowym tłumie ludzi.

W Orszaku wyruszą m.in. Asia i Kuba. – Uczestniczymy w im od samego początku. Sami się zgłaszamy, bo to fajna zabawa. Nawet kiedy skończymy szkołę, na pewno będziemy brać w nim udział. Podoba nam się to i zachęcamy wszystkich po przyłączenia się do nas.

eMKa

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama