Reklama

Blisko 1200 artystów weźmie udział w organizowanym już po raz trzeci Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia przejdzie ulicami Rzeszowa.

Przemarsz rozpocznie się o godz. 11:30. Wyruszy z parkingu przy hali Podpromie. Wezmą w nim udział uczniowie z 9 szkół z Rzeszowa i okolic, m.in. ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Sióstr Pijarek, która jest współorganizatorem akcji.

W tej edycji po raz pierwszy dołączą do nich przedszkolaki z czterech rzeszowskich placówek. Ubrani w stroje w trzech różnych kolorach utworzą orszaki, którym przewodniczyć będzie Trzech Króli: Melchior, Kacper i Baltazar. Rycerze i dwórki z Europy będą mieć na sobie czerwone peleryny, orszak z Azji – zielone, przedstawiciele ludu afrykańskiego ubrani będą w szaty koloru niebieskiego.

Orszak, którego trasa wyniesie około 1,5 kilometra przejdzie ulicami Szopena, 3 Maja, Kościuszki i Słowackiego, by dotrzeć do rzeszowskiego Rynku. Na trasie zostanie rozstawionych siedem stacji, w których zainscenizowane będą fragmenty z życia Świętej Rodziny.

Pierwsza scena zaprezentowana zostanie już na parkingu przy Podpromiu. Będzie to ogłoszenie spisu ludności. Następnie na zakręcie przy wyjeździe z parkingu obejrzymy stację „Brama do Nieba”. Przy murach zamku przy ul. Szopena rozegrane zostaną „Diabelskie sztuczki”.

W tym roku trasę wzbogacono o stację „Karczma”, która zostanie zaprezentowana na parkingu z tyłu Radia Rzeszów. „Dwór Heroda” rozstawiony będzie przy kościele Św. Krzyża przy ul. 3 Maja, a na placu przy kościele Farnym stoczy się „Walka Dobra ze Złem”. Po niej orszak dotrze do stajenki zainstalowanej na scenie w rzeszowskim Rynku, gdzie Trzej Królowie oddadzą pokłon narodzonemu Jezusowi.

Oni będą przewodniczyć Orszakowi

Na poniedziałkowej konferencji prasowej organizatorzy Orszaku Trzech Króli zdradzili odtwórców głównych ról. W Maryję i Józefa wcielą się Aleksandra i Józef Sztolcowie z Rzeszowa. Oboje mają po 29 lat. Są małżeństwem od pięciu. Ola pracuje jako przedszkolanka, zaś Piotr jest kontrolerem finansowym w firmie budowlanej. Obydwoje należą do ruchu „Światło – Życie”. Towarzyszyć im będzie 1,5-roczny synek Pawełek, który odegra rolę małego Jezuska.

Królem Melchiorem będzie 34-letni Dobromir Matusiewicz. Ojciec trójki dzieci. Pracuje jako projektant systemów bankowych w firmie Asseco Poland. Należy do Rycerstwa Św. Michała Archanioła.

W króla Kacpra wcieli się 49-letni Paweł Zawora, ojciec trójki dzieci, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Pasjonuje się muzyką liturgiczną wielogłosową, stara się uczestniczyć w oprawie liturgicznej niedzielnych mszy świętych.

Sześć lat młodszy jest odtwórca roli Baltazara. W niego wcieli się Dominik Hudzik, ojciec piątki dzieci. Jest liderem spotkań małżeńskich w diecezji rzeszowskiej. Razem z żoną organizują rekolekcje dla małżeństw, które są pomocne także dla małżeństw w kryzysie

Z kolei Gwiazdora zagra 48-letni Jacek Kotula. Z wykształcenia ekonomista, ojciec czwórki dzieci. Pracuje w Regionalnym Towarzystwie Rolno-Przemysłowym „Dolina Strugu”. Oddany obronie życia nienarodzonych.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Nie zabraknie wielbłąda i innych atrakcji

Mimo wcześniejszym pogłoskom w Orszaku nie zabraknie wielbłąda. A właściwie wielbłądzicy. Zostanie wypożyczona z cyrku „Arena”. Trzej Królowie przejadą z kolei na koniach udostępnionych przez klub jeździecki z Zabajki.

Z kolei na Rynku umieszczona zostanie żywa szopka , w której znajdą się m.in. owieczki. Ze wszystkimi zwierzakami będzie można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Wszystkie fotografie wykonane podczas tej edycji Orszaku wezmą udział w rywalizacji o bardzo cenne nagrody, z których główną jest laptop. Prace będzie można podsyłać do 12 stycznia 2015 roku na adres rodzinnaorszak@gmail.com.

Tydzień później zbierze się jury konkursowe, które wybierze najciekawsze prace, a do końca stycznia powinno odbyć się rozdanie nagród.

Orszakowi towarzyszyć będzie również XXII Wojewódzki Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych, w którym z kolei będzie można wygrać wycieczkę do Wieliczki.

Śpiewniki i korony dla wszystkich

W tegorocznym Orszaku wzięło udział około 20 tys. mieszkańców Rzeszowa. W styczniu organizatorzy spodziewają się co najmniej takiej samej liczby uczestników. Dla nich zostało już przygotowanych 14 tys. śpiewników z kolędami, które zabrzmią podczas przemarszu oraz 20 tys. koron – symboli królewskich.

Organizatorami III edycji „Orszaku Trzech Króli” w Rzeszowie jest Urząd Miasta i Stowarzyszenie „Akademia Szczęśliwej Rodziny”. Swoimi patronami akcję objęli: biskup rzeszowski Jan Wątroba, prezydent miasta Tadeusz Ferenc i marszałek województwa Władysław Ortyl.

Organizatorzy zapraszają do wspólnego radosnego i rodzinnego świętowania i czynnego udziału w Orszaku, któremu w tej edycji przyświeca hasło „Pokój, Radość, Rodzina!”.

Zdjęcia z prób do Orszaku możecie zobaczyć TUTAJ. A TUTAJ przeczytacie o utrudnieniach w ruchu.

eMKa

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama