Zdjęcie: Studenci PRz i ich rakieta na Pustyni Błędowskiej / materiały prasowe

Na ponad 600 metrów wzbiła się rakieta skonstruowana przez studentów z Koła Naukowego Kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej. Pierwszy lot, zakończony sukcesem, odbył się na Pustyni Błędowskiej.

Orzeł-7, bo tak nazywa się ta rakieta, ma ponad metr wysokości, ponad 6 cm średnicy, a masa startowa wynosi 1,7 kg. Jest dziełem studentów z Koła Naukowego Kosmonautyki PRz, którzy pracowali nad konstrukcją prawie cztery miesiące. 

– W skład naszego koła naukowego wchodzą studenci lotnictwa, mechatroniki, mechaniki i budowy maszyn czy chemii – mówi Piotr Kruglej, student PRz. – To znacznie ułatwiło i usprawniło prace nad rakietą. Nie bez znaczenie jest także wsparcie Polskiego Towarzystwa Rakietowego i Podkarpackiego Centrum Innowacji – dodaje.

Orzeł-7 debiutował podczas Festiwalu Meteora 2022, który odbył się na Pustyni Błędowskiej, niedaleko Olkusza, na pograniczu województw małopolskiego i śląskiego. Było też ponad 200 startów innych rakiet. To największy taki festiwal w Polsce, każdego roku, gromadzi modelarzy i konstruktorów z całego kraju.

Pierwszy lot rakiety PRz zakończył się sukcesem. Orzeł-7 poprawnie wystartował z wyrzutni i miał stabilny lot na wysokość ponad 600 metrów. Pułap maksymalny osiągnął po 10 sekundach od startu.

Zainstalowany na pokładzie rakiety komputer pokładowy, na podstawie zmiany temperatury otoczenia oraz ciśnienia, w odpowiednim momencie wyzwolił spadochron. Dzięki temu rakieta bezpiecznie wylądowała około 1000 metrów od miejsca startu. Po wymianie silnika nadawała się do kolejnego lotu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Następnego dnia, nasza rakieta wystartowała ponownie. Start oraz lot przebiegły pomyślnie. Poprawnie zadziałał również system wyzwalania spadochronu, ale tym razem lina łącząca kadłuby nie wytrzymała przeciążenia i została zerwana – opowiada Piotr Kruglej.

W konsekwencji rakieta miała twarde lądowanie z wysokości 549 metrów. Został uszkodzony człon silnikowy, ale dzięki modułowej konstrukcji rakiety, studenci wymienili zniszczoną część, i po 10 minutach, Orzeł-7 odzyskał pełną sprawność.

Studencka rakieta powstawała częściowo we wsparciu specjalistów z Podkarpackiego Centrum Innowacji. – Nowe przestrzenie PCI ProtoLab przy Lenartowicza 6 w Rzeszowie są otwarte dla uczniów i studentów z naszego regionu – mówi Wojciech Fiksa, manager ProtoLab.

Teraz są doposażane, przybywa sprzętów, maszyn oraz urządzeń, za pomocą których będą mogły powstawać m.in takie projekty, jak rakieta studentów z Politechniki Rzeszowskiej.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama