Zdjęcie: EU Transport
Reklama

W czwartek, 7 listopada, ruszyła kolejna edycja unijnej inicjatywy DiscoverEU. Dzięki niej, 18-latkowie mogą za darmo podróżować po całej Unii Europejskiej. 

Pierwszą edycję DiscoverEU zorganizowano w czerwcu 2018 roku. Darmowy bilet otrzymało już ok. 50 tys. młodych Europejczyków.

W programie mogą wziąć udział 18-latkowie – osoby urodzone między 1 stycznia 2001 r. (włącznie) a 31 grudnia 2001 r. (włącznie). O przyznanie darmowego biletu mogą ubiegać się tylko obywatele jednego z państw UE.

Ponadto, trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym konieczne jest prawidłowe wskazanie numeru dowodu tożsamości lub paszportu. Ostatnim krokiem jest rozwiązanie quizu składającego się z 5 punktów i odpowiedź na pytanie dodatkowe.

Co istotne inicjatywa daje możliwość podróżowania pojedynczo lub w grupie do pięciu osób. DiscoveryEU umożliwia młodym Europejczykom podróżowanie, podczas którego odkryją piękno Europy, jej różnorodność, bogactwo kulturowe i historię.

– Dla 18-latków może to być też pierwsze zetknięcie się ważną unijną swobodą, jaką jest możliwość przemieszania się pomiędzy poszczególnymi krajami członkowskimi – mówi Elżbieta Łukacijewska, podkarpacka europosłanka Platformy Obywatelskiej. 

Co najważniejsze, młodzi Europejczycy będą mogli nawiązać nowe znajomości  i poczuć swoją tożsamość europejską. 

„DiscoverEU” zakłada, że uczestnicy akcji będą głównie podróżować koleją. Aby zapewnić jak największą dostępność z każdego miejsca UE, w wyjątkowych przypadkach można będzie skorzystać z innych środków transportu, takich jak prom, autobus, czy samolot.

– Zachęcam młodych ludzi do wzięcia udziału w tej akcji. Planuje się, że w obecnej edycji udział weźmie blisko 20 tys. osób. Pomoc przy wypełnianiu aplikacji można będzie uzyskać w moich biurach poselskich w Rzeszowie, Sanoku oraz Tarnobrzegu – dodaje Elżbieta Łukacijewska. 

Aby zgłosić się do programu wystarczy wejść na stronę europa.eu/youth/discovereu i wypełnić aplikację – od 7 listopada (godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego) do 28 listopada 2019 r. (godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego).

Zdjęcie: Materiały prasowe

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: