Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

W podrzeszowskich Budach Głogowskich działa ośrodek Donum Corde. Do rehabilitacji pacjentów wykorzystywany jest sprzęt, którego nie ma nikt w Polsce.

Donum Corde pierwszych pacjentów przyjął w lipcu 2020 r. W skład kompleksu wchodzą: Centrum Rehabilitacji, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Dom Seniora. W ośrodku prowadzone są zabiegi rehabilitacyjne.

– Pacjentom i podopiecznym zapewniamy kompleksową opiekę medyczną. W naszym zespole są lekarze, fizjoterapeuci, pielęgniarki, psycholodzy i logopedzi, którzy planują
i prowadzą proces usprawniania – mówi dr Agnieszka Wiśniowska-Szurlej, kierownik fizjoterapii w Donum Corde.

Fachowa pomoc dla pacjentów

Zdjęcie: Materiały prasowe

Podopiecznymi ośrodka są chorzy po poważnych urazach neurologicznych i ortopedycznych, potrzebujący fachowej pomocy, na którą nie mogą liczyć w domu. To osoby z urazami rdzenia kręgowego, po udarach mózgu, ze stwardnieniem rozsianym, a także z problemami ortopedycznymi.

– W leczeniu ciężkich urazów neurologicznych i ortopedycznych kluczowym elementem jest czas. Zapewniamy rehabilitację pacjenta natychmiast po opuszczeniu szpitala – dodaje dr Wiśniowska-Szurlej.

Z rehabilitacji mogą również korzystać pacjenci po lżejszych kontuzjach, a także mieszkańcy Domu Seniora w czasie turnusów rehabilitacyjnych. W Donum Corde wykorzystuje się nowoczesne urządzenia, skracające czas powrotu do zdrowia i dające szybsze efekty w dochodzeniu do sprawności.

Pacjenci mają m.in. pierwszy w Polsce aparat Vibramoov, który pobudza tzw. czucie głębokie. Można go wykorzystać w rehabilitacji pacjentów po uszkodzeniach układu nerwowego w różnym stanie.

– Zarówno tych, którzy nie mogą się samodzielnie poruszać i leżą jeszcze w łóżkach oraz tych, którzy są już na etapie nauki stania lub chodzenia. W każdym z tych przypadków urządzenie daje poczucie, że wykonują oni ruch, który proponuje nam program Vibramoov – tłumaczy fizjoterapeutka Gabriela Ciąpała.

Pacjenci Donum Corde jako jedyni w Polsce mogą również korzystać z robota Robogait do treningu chodu. W leczeniu wykorzystuje się także pierwszy na Podkarpaciu stół z funkcją kroczenia BTS Anymov, który pomaga w pionizacji pacjentów, a także egzoszkielet EKSO NR, przydatny w terapii chodu pacjentom ze schorzeniami neurologicznymi.

– Egzoszkielet to nowoczesny robot rehabilitacyjny. Pomaga szybciej pionizować osoby po ciężkich urazach i jest wykorzystywany do ponownej nauki chodzenia. Dzięki temu nasi pacjenci są w stanie wykonywać ruch w przestrzeni. Jest to dla nich bardzo ważne, także pod względem psychologicznym – dodaje Grzegorz Kloc, fizjoterapeuta w Donum Corde.

160 miejsc dla pacjentów

Pacjenci ośrodka korzystają z klimatyzowanych apartamentów lub pokoi z intensywną opieką medyczną, nowoczesnego zaplecza rehabilitacyjnego, gabinetów terapii indywidualnej i masażu, fizykoterapii, basenu i SPA. Ośrodek położony jest wśród lasów chronionego obszaru Natura 2000. Na pacjentów czeka 160 miejsc noclegowych.

Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: