Zdjęcie: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Reklama

Myślisz o służbie wojskowej? Chciałbyś wstąpić w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, ale nie chcesz rezygnować z nauki na korzyść szkolenia podstawowego? 

Przygotowaliśmy II edycję projektu „Ferie z WOT”, dzięki któremu uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci bezkolizyjnie odbędą szkolenie podstawowe – poinformował kpt. Wojciech Sura, rzecznik 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Początek stycznia to okres międzysemestralny i przerwy w nauce na Podkarpaciu. W 2020 roku 3. Podkarpacka Brygada OT, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i studentów, postanowiła zorganizować specjalną edycję 16-dniowego szkolenia podstawowego, dla tej grupy młodych ludzi.

Pierwsze szkolenie na Podkarpaciu w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpocznie się już
11 stycznia 2020 r. a zakończy 26 stycznia uroczystą przysięgą wojskową.

Dopasowanie terminu szkolenia do przerwy w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w Wojskach Obrony Terytorialnej. 16-dniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych. To jednak dopiero początek drogi.

Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT ćwiczą w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy – minimum dwa dni w miesiącu.

W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w 14-dniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Kandydaci, którzy chcą wstąpić do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień lub złożyć wniosek o powołanie elektronicznie przez platformę ePUAP.

3. Podkarpacka Brygada OT powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: