Dzisiaj o północy mija termin składania projektów do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2015. Głosowanie nad projektami zacznie się 14 lipca.

W drugiej edycji RBO do wydania będzie 6,5 mln złotych,  z czego 500 tys. zł zagwarantowane jest na zadania społeczne: sportowe, edukacyjne, kulturalne, czyli tzw. projekty miękkie. Budżet nowej edycji RBO jest zwiększony o 1,5 mln zł. Tak kilka miesięcy temu zdecydowali radni Rzeszowa. Do zgłaszania propozycji do RBO 2015 zostały już tylko godziny. Czas mija dzisiaj o północy.

Formularz zgłoszeniowy można pobrać TUTAJ, a potem wysłać na adres Urzędu Miasta (ul. Rynek 1) lub zostawić w Punktach Obsługi Mieszkańców, które znajdują się w galeriach handlowych – Nowy Świat, Plaza i Millenium Hall. POM-y są dzisiaj czynne do godz. 18:00. Propozycje tradycyjną pocztą można wysyłać do godz. 23:59. Decyduje data stempla pocztowego. Projekty do RBO można także kierować do biura Rady Miasta Rzeszowa przy Alei Pod Kasztanami 8.

Propozycje do RBO mogą zgłaszać Rady Osiedlowe i osoby fizyczne. W tym drugim przypadku wymagane jest, by pod propozycją podpisało się co najmiej 15 osób. Na razie na stronie RBO opublikowano zgłoszone dwa projekty. To budowa zadaszenia na boisku treningowym Stadionu Miejskiego przy ul. Hetmańskiej. Drugi projekt to budowa przejazdów rowerowych.

Co się będzie działo dalej? Po odebraniu wszystkich propozycji specjalnie powołana komisja w ratuszu zacznie sprawdzać, czy propozycje spełniają wszystkie wymogi formalne. Weryfikacja zgłoszeń będzie trwała do 23 czerwca, a głosowanie rozpocznie się 14 lipca. Nowością tej edycji RBO będzie możliwość głosowania także przez internet. Głosować mogą już osoby, które ukończyły 16 lat. Formularz do głosowania będzie udostępniony na stronie ratusza: rzeszow.pl.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Następnie wypełniony formularz będzie można wrzucić do urny jednego z punktów głosowania, a także zeskanować i wysłać na adres: rbo@erzeszow.pl lub wysłać tradycyjną pocztą na adres urzędu miasta. Aby oddać głos przez internet trzeba będzie wejść na stronę bip.erzeszow.pl/budżet obywatelski. Będzie tam zamieszczona instrukcja, która krok po kroku wyjaśni, jak głosować nie wychodząc z domu. Instrukcja ma być dostępna nie później niż lista projektów do głosowania.

Każdy będzie mógł oddać głos na maksymalnie dwa różne zadania z dowolnej kategorii, poprzez wpisanie numerów zadań. Dwukrotne wybranie tego samego zadania będzie potraktowane jako jeden głos. W razie wybrania tylko jednego zadania należy w pustej kratce postawić krzyżyk.

Do pierwszej edycji RBO zgłoszono około 200 wniosków, z czego pod głosowanie poddano 102 projekty. Do realizacji wybrano 10 inwestycji. Zwyciężyła budowa osiedlowej sceny amfiteatralnej na osiedlu Krakowska-Południe za 600 tys. zł. Do tej pory zrealizowano jeden projekt z RBO 2014. To wybudowany na rzeszowskich bulwarach Street Workout Park.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama