Zdjęcie: Materiały prasowe

Jadalnia bardzo często stanowi centrum domu. To tutaj spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, tutaj jemy, pracujemy, bawimy się z dziećmi. To wielofunkcyjne pomieszczenie, które jak żadne inne zasługuje na odpowiednie oświetlenie. Jaką lampę wybrać, aby jadalnia była funkcjonalna i przy tym stylowa? Dzisiaj zdradzimy Wam kilka rad na dobre oświetlenie jadalni.

Zwróć uwagę na rozmiar

Przy wyborze lampy do jadalni należy zwrócić uwagę na to, jak duże jest pomieszczenie. W dużej jadalni możesz pozwolić sobie na sporą, bogato zdobioną lampę, która pięknie wypełni przestrzeń. Inaczej sprawa ma się jednak w małych jadalniach. Tutaj warto postawić na nieco mniejsze i skromniejsze oświetlenie. Za duża lampa może przytłoczyć całą aranżację i wyglądać nieestetycznie. Z kolei za mała lampa umieszczona w dużym pomieszczeniu „zginie” i może wyglądać niczym śmieszna miniatura. W każdym przypadku najważniejsze jest zachowanie umiaru, a wszystko będzie w porządku.

Lampy wiszące to nie wszystko              

Owszem, lampy wiszące umieszczane nad stołem w jadalni to bardzo modne rozwiązanie, nie jest ono jednak dobre dla wszystkich. Nie warto uparcie trzymać się właśnie tego rozwiązania. Jeśli Twoja jadalnia jest mała i niska, lampa wisząca może dodatkowo podkreślić nieduży metraż. W takim przypadku lepiej wybrać elegancki plafon, który doświetli przestrzeń stołu, ale nie przytłoczy jej. Plafon warto wybrać również wtedy, gdy stół jest często przestawiany lub rozkładany. Lampa wisząca wygląda dobrze, jeśli zamontowana jest nad centralną częścią stołu, po przestawieniu mebla nie będzie już tak efektowna.

Zdjęcie: Materiały prasowe

Jeśli Twój stół jest rozkładany, ale zależy Ci na lampie wiszącej, wybierz model z regulowanym ramieniem, na przykład Emina lub Arigato II. W takich modelach snop światła można skierować w odpowiednim kierunku.

Kształt stołu

To, jaki kształt ma Twój stół również ma znaczenie przy wyborze oświetlenia. Nad okrągłym stołem dobrze wyglądają lampy z kulistymi kloszami. Możesz wybrać jeden, większy model lub kilka małych kul zamontowanych na planie koła –  to rozwiązanie sprawdza się nad dużymi stołami. Jeśli stół jest kwadratowy lub prostokątny, wybierz lampy o ostrych kształtach. Jedna, długa lampa lub kilka zawieszonych szeregowo sprawdzą się doskonale.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!
Zdjęcie: Materiały prasowe

Lampa zamontowana nad stołem ma za zadanie oświetlić jego cały blat, dlatego ważny jest także jego rozmiar. Jeśli stół ma szerokość ok. 120cm, lampę zawieś ok. 60cm nad blatem, jeśli jednak stół jest większy, lampę powieś nawet 90cm nad nim. To pozwoli na równomierne oświetlenie całej jego powierzchni

Oświetlenie dodatkowe

Oświetlenie jadalni to nie tylko lampa wisząca nad stołem. To także bardzo ważne oświetlenie dodatkowe, które tworzy niezwykłą atmosferę. Na jakie lampy postawić w jadalni?

Zdjęcie: Materiały prasowe

Jeśli Twoja jadalnia nie należy do najjaśniejszych, a stół stoi z dala od okien, w ciemnym rogu postaw lampę stołową. To doskonały sposób na rozświetlenie ciemnych przestrzeni. Dodatkowo lampa z klasycznym, materiałowym abażurem, taka jak Gaudi stworzy klimatyczny nastrój, idealny podczas kolacji.

Osoby, które ze względu na mały metraż nie mogą pozwolić sobie na lampę podłogową, taki sam efekt mogą osiągnąć wybierając mniejszą lampę stołową, na przykład piękną lampę Rea lub Connie. Można postawić ją na kredensie z zastawą lub na parapecie.

Nie masz możliwości ustawienia lampy stołowej? Wybierz stylowe kinkiety, zamontowane na ścianie obok stołu będą pięknie prezentowały się podczas wieczornych uroczystości.

Pamiętaj o tym, że jadalnia to pomieszczenie, które powinno być nie tylko funkcjonalne, ale też eleganckie. Każdy powinien czuć się w niej dobrze, więc wybierając oświetlenie, zwróć uwagę na to, by pasowało ono do reszty aranżacji. Jeśli Twoja jadalnia połączona jest z salonem lub z kuchnią, nie zapominaj o tym, że lampy w obu pomieszczeniach powinny mieć wspólny pierwiastek, dzięki czemu wnętrza będą spójne i atrakcyjne.

Reklama