Zdjęcie: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

Protest rolników na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce zawieszony. W sobotę w Rzeszowie „Oszukana wieś” porozumiała się z Ministerstwem Rolnictwa.

Porozumienie ogłoszono w sobotę, 6 stycznia, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Specjalnie na tę okazję przyjechał minister rolnictwa Czesław Siekierski. W urzędzie pojawił się także Roman Kondrów, lider „Oszukanej wsi”. 

Treść porozumienia odczytała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul (KO).

Ministerstwo Rolnictwa spełni trzy postulaty rolników: uruchomi dopłaty do kukurydzy (1 mld zł), zwiększy akcję kredytową dla kredytów płynnościowych (m.in. 2,5 mld zł), utrzyma wysokość podatku rolnego z roku 2023 (w tym roku miał on wzrosnąć o 21 proc.).

Wojewoda podkarpacki zobowiązała się do powołania zespołu doradczego ds. rolnictwa z udziałem przedstawicieli rolników reprezentujących organizacje działające w obszarze wsi i rolnictwa związane z procesem produkcji i przetwórstwa artykułów rolno-spożywczych.

Podpisanie porozumienia pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa a „Oszukaną wsią” oznacza, że na polsko-ukraińskiej granicy w Medyce zostaje zawieszony protest „Oszukanej wsi”. Został on wznowiony 4 stycznia, trwał on od 23 listopada.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Do protestujących rolników 23 grudnia przyjechał minister Czesław Siekierski, który „Oszukanej wsi” obiecał, ze jej postulaty zostaną spełnione. Rolnicy w te zapewnienia uwierzyli, od Wigilii protest zawiesili i czekali na formalne porozumienie.

Nie mogąc się go doczekać, protest w Medyce 4 stycznia wznowili – na godzinę przepuszczali tylko trzy pojazdy. Przed przejściem utworzyła się 12-kilometrowa kolejka, w której stało około 570 ciężarówek.

W sobotę, 6 stycznia, „Oszukana wieś” zawarła porozumienie z Ministerstwem Rolnictwa.  Postulaty rolników mają być spełnione po zakończeniu procesu legislacyjnego oraz uzyskaniu niezbędnych akceptacji komisji europejskich. 

– Chcemy rozwiązywać problemy w dialogu z rolnikami i przy pełnej partnerskiej dyskusji – mówił w Rzeszowie Czesław Siekierski. 

 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama