Oszustwa internetowe. Sześciu studentów z Rzeszowa zatrzymanych przez policję

Międzynarodowy portal sprzedażowy dał się oszukać studentom z Rzeszowa, którzy zamawiali sprzęt elektroniczny, a potem dostawali zwrot pieniędzy. 

 

Zdjęcia: materiały policji 

Studentów w wieku od 23 do 27 lat zatrzymali policjanci z rzeszowskiego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. To nowa jednostka w strukturze polskiej policji, tropiąca najpoważniejsze przestępstwa internetowe. 

Będzie więcej podejrzanych  

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. To na jej polecenie policjanci zatrzymali sześciu rzeszowskich studentów, którzy są podejrzani o oszustwa, a poszkodowanym jest jeden z międzynarodowych portali sprzedażowych.    

Jego nazwy śledczy nie zdradzają. – Namierzyliśmy jeszcze kilka osób, które planujemy zatrzymać, nie chcemy ich spłoszyć – dowiadujemy się nieoficjalnie. Studenci wpadli w Rzeszowie, a w także w Wielkopolsce i Małopolsce, gdzie tymczasowo przebywali. 

Z ustaleń policjantów i prokuratury wynika, że studenci, za pośrednictwem portalu sprzedażowego, zamawiali sprzęt elektroniczny, głównie laptopy, tablety i telefony komórkowe. Potrafili tak oszukać portal, że dostawali towar, a potem zwrot pieniędzy. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Wykorzystywali przy tam nieprawdziwe dane osobowe i adresowe – poinformował Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Zabezpieczone ślady wskazują, że studenci w latach 2019-2020 na oszustwach zarobili co najmniej 250 tys. zł.

Nie przyznają się do winy  

Podczas zatrzymania studentów, policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, karty SIM oraz dokumenty bankowe. Studenci w prokuraturze usłyszeli zarzuty dotyczące oszustw, które były dla nich stałym źródłem utrzymania, oraz fałszowania dokumentów.   

Studenci nie przyznają do winy, złożyli wyjaśnienia. Sąd Rejonowy w Rzeszowie pięciu aresztował na trzy miesiące, szósty ma dozór policji, zakaz opuszczania kraju, poręczenie majątkowe oraz zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

Studenci dotychczas nie byli karani, za oszustwa internetowe grozi im do 12 lat więzienia.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama