Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Sąd Okręgowy w Rzeszowie skazał za to Annę P., właścicielkę jednej z rzeszowskich z wypożyczalni samochodów, na trzy lata bezwzględnego więzienia.

Anna P. wypożyczalnię samochodów prowadziła przy ulicy Wincentego Pola. Na ławie oskarżonych posadziła ją Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. Akt oskarżenia przeciwko właścicielce wypożyczalni do sądu trafi 28 grudnia 2020 roku. 

W śledztwie ustalono, że Anna P. w 2018 roku – od 30 kwietnia do 21 września – przywłaszczyła 181 pojazdów: samochody osobowe i furgonetki. Na potrzeby prowadzonego biznesu, otrzymała je od ośmiu firm leasingowych.

Nie rozumiała warunków umów 

Gdy Anna P. przestała spłacać raty leasingowe, firmy zaczęły jej wypowiadać umowy i występowały o zwrot pojazdów. Gdy kobieta (nie była wcześniej karana) nie oddawała samochodów, firmy postanowiły powiadomić prokuraturę o oszustwie. 

– Kobieta tłumaczyła się, że nie do końca rozumiała zapisy umów leasingowych – wspomina Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. 

Firmy leasingowe straty oszacowały na ponad 8,7 mln zł. Jak twierdzi prokuratura, wyjaśnienia Anny P., które składała w czasie całego postępowania, tylko częściowo pokrywały się z ustaleniami w śledztwie. Finalnie kobieta nie przyznała się do winy. 

Anna P. zaczęła zwracać samochody firmom leasingowych, gdy grunt pod jej nogami zaczął się palić. Ale nie wszystkie pojazdy oddała. – Wypożyczała je dalej nawet wtedy, gdy pokrzywdzone firmy wypowiedziały umowy – mówi prokurator Ciechanowski. 

Zakaz wypożyczania samochodów 

Sąd Okręgowy w Rzeszowie 8 kwietnia br. wymierzył Annie P. karę trzech lat bezwzględnego pozbawienia wolności za przywłaszczenie 181 samochodów. Gdy trwał już proces i kobieta zwracała auta, szkody firm leasingowych zmniejszyły się do 473 tys. zł. 

– Tyle ma też zapłacić firmom – słyszymy w prokuraturze. Ponadto Anna P. ma pokryć koszty postępowania sądowego – prawie 11 tys. zł. Sąd zabronił jej też prowadzić podobnej działalności przez 4 lata. Choć wyrok jest nieprawomocny, P. zamknęła już wypożyczalnię.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama