Zdjęcie: KWP Rzeszów

Kilkadziesiąt tysięcy złotych straciło małżeństwo z Rzeszowa. Padło ofiarą oszustów, którzy podawali się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji.

Do zdarzenia doszło w środę w Rzeszowie. Oszuści działali według znanego schematu. Około południa ze starszym małżeństwem skontaktował się nieznany rozmówca. Podając się za krewnego poprosił o adres, po czym rozmowa została zerwana.

Kilka minut później zadzwonił inny mężczyzna. Przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚP. Mówił, że pieniądze małżeństwa, która mają w banku, są zagrożone. „Policjant” powiedział, że funkcjonariusze szukają oszustów i potrzebują w tym celu pomocy.

Starszy mężczyzna miał wybrać pieniądze z banku, potem skontaktować się z rzekomymi funkcjonariuszami telefonicznie na wskazany numer i przekazać im całą kwotę. Rozmówca zapewniał, że banknoty będą znaczone, co umożliwi zatrzymanie przestępców.

Mężczyzna zrobił, jak tego oczekiwali oszuści. Dwukrotnie wybierał w bankach pieniądze i przekazał je nieznanemu mężczyźnie, sądząc, że to funkcjonariusz. Gdy po kilku godzinach nikt nie pojawił się u pokrzywdzonych, ci zorientowali się, że padli ofiarą przestępstwa i powiadomili policję.

Policja apeluje do wszystkich osób o ostrożność, czujność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do osób kontaktujących się telefonicznie w sprawie pożyczek lub przekazania pieniędzy.

Advertisement

– Nigdy nie przekazujmy pieniędzy pośrednikom, osobom nieznanym, a mającym działać w imieniu rzekomo potrzebującego pomocy krewnego lub podających się za funkcjonariuszy, policjantów – poinformowała Komenda Miejska Policji w Rzeszowie.

Przypomina, że policjanci nigdy nie pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy, Nigdy też, nawet w przypadku prowadzonego postępowania przeciwko oszustom, policjanci nie będą żądali przekazywania jakichkolwiek kwot. Natomiast zawsze funkcjonariusze nawiążą bezpośredni kontakt osobą zgłaszającą.

W przypadku, gdy rozmówca podaje się za policjanta lub innego funkcjonariusza należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższa jednostką policji dzwoniąc pod numer 997.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama