Reklama

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci działa od 2006 roku na terenie całego Podkarpacia. Każdego dnia pomaga nieuleczalnie chorym dzieciom oraz ich rodzinom w walce z chorobą.

Hospicjum to miejsce, które holistycznie wspiera ciężko chore dzieci.

Nieuleczalna choroba dziecka to temat trudny i ciężki, jednak hospicjum nie jest miejscem zimnym i ciemnym, wręcz przeciwnie wszędzie jest kolorowo, a na twarzach pielęgniarek, lekarzy, terapeutów najczęściej gości szeroki uśmiech. Owszem, bywa smutno, łzy cisną się do oczu i zadajemy pytanie – dlaczego takie cierpienie dotyka dzieci ?

Dzieci będące pod opieką hospicjum nie mogą chodzić, ale czują, słyszą, widzą, potrafią się komunikować niewerbalnie z otoczeniem, potrafią odwzajemnić uśmiech, pokazać, że np. zajęcia z fizjoterapeutą lub pedagogiem lubią.

Podopieczni fundacji czują ciepło, dobro i miłość, która płynie od nas do nich każdego dnia. Najważniejszy dla fundacji jest ich komfort i dobre samopoczucie. 

– Pokazujemy, że Hospicjum to też życie i wiele radosnych chwil dzieci przeżywają pomimo swoich chorób i ograniczeń. Cieszymy się ze współpracy z wieloma szkołami, instytucjami, które chcą się angażować w różny sposób na rzecz małych Pacjentów. Dziękujemy, że jesteście z nami i zachęcamy do wsparcia naszej działalności – mówi Prezes Zarządu Rafał Ciupiński

– Hospicjum to nie tylko mury i wykonywanie procedur. Hospicjum tworzą ludzie wrażliwi na cierpienie chorego dziecka, ludzie którzy „otulają ciepłym płaszczem” każde potrzebujące i ciężko chore dziecko – mówi Naczelna pielęgniarek Bożena Paluszek

Fundacja to specjalistyczna organizacja oferująca opiekę domową dla dzieci i młodzieży z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami. Działa na wielu obszarach i stara się, aby pomoc dotarła do jak najszerszego grona potrzebujących dzieci. Główna działalność fundacji skupia się na prowadzeniu Hospicjum Domowego.

Dziecko najlepiej czuje się w swoim własnym domu pod opieką najbliższych mu osób. Rodziny nieuleczalnie chorych dzieci zmagają się z wieloma trudnymi problemami. Mimo tego walczą z uśmiechem na twarzach, pokonują przeciwności losu z determinacją godną podziwu.

Sytuacja rodzinna dzieci bywa czasami trudna, niemożliwym jest zaopiekowanie dziecka przez rodzinę w domu, dlatego w 2011 roku zbudowano Hospicjum Stacjonarne, które mieści się w Rzeszowie na ulicy Lwowskiej 132. Hospicjum Stacjonarne zapewnia opiekę całodobową, przez 7 dni w tygodniu, może w nim przebywać jednocześnie 35 dzieci. Fundacja dbamy o to, żeby jej mali Podopieczni mieli zapewnione kompleksowe wsparcie. Dziećmi opiekują się lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, pedagodzy, fundację wspierają również wolontariusze.

Będąc uważnymi na problemy jakie dotykają rodziny fundacja zdecydowała się na uruchomienie Hospicjum Perinatalnego, które ma na celu wsparcie rodzin, które otrzymały diagnozę, że dziecko może urodzi się chore.

– Pomoc w Hospicjum Perinatalnym jest towarzyszeniem w przejściu rodziców drogą, którą wyznaczył im los, a której zakręty są związane ze stanem zdrowia dziecka. Jeśli dziecko umiera, rodzice mogą, jeśli chcą, swoje doświadczenia powierzyć pracy w Grupie Wsparcia. – mówi psycholog Hospicjum Agnieszka Jankowska – Rachel

Grupa Wsparcia dla Rodziców w żałobie jest to wsparcie dla rodziców na każdym etapie żałoby. Spotkania rodzin, których dotknęła śmierć dziecka oraz wzajemna wymiana doświadczeniami pomagają radzić sobie z codziennością w żałobie. Wiemy, że ból, żal i smutek jaki dotyka rodziny tracące ukochane dziecko, nigdy w pełni nie minie. W tym czasie najbardziej potrzeba wsparcia, otuchy i nadziei na lepsze jutro.

Fundacja prowadzi także od 2017 roku Regionalną Placówkę Opiekuńczo-Terapeutyczną “Tęczowy Domek”, w której obecnie mieszka 20 dzieci. Tęczowy Domek jest domem dla dzieci niepełnosprawnych. Staramy się w miarę swoich możliwości stworzyć im namiastkę szczęśliwego domu, którego nie stworzyli im biologiczni rodzice.

Dla dzieci i ich rodzin rozwijamy nasze dzieło pomocy. Nasza działalność jest możliwa dzięki Wam – Darczyńcom którzy nas wspierają. Form pomocy jest wiele, a każda z nich ma dla nas ogromne znaczenie.

Trwa okres rozliczeniowy podatku, nr KRS naszej Fundacji to 0000265120. Zachęcamy do przekazywania 1%.

1 % podatku

Razem wywołajmy uśmiech na twarzach małych – wielkich Bohaterów.

facebook.com/hospicjum

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: