Reklama

Gorączka, biegunka, katar czy zapalenie gardła – takie dolegliwości mogą popsuć nasz upragniony urlop. Aby szybko móc zwalczyć pierwsze objawy choroby, warto przed wyjazdem zadbać o wyposażenie swojej apteczki.

Rad udziela – lek. med. Stanisław Mazur, specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog.

Kompletny skład wakacyjnej apteczki możemy podzielić na cztery części – leki przeciwbólowe, przeciwinfekcyjne, opatrunkowe i łagodzące. Ważne, by w apteczce znalazły się lekarstwa przeciwbólowe. Paracetamol lub pyralgina. Przydadzą się, jeżeli wystąpi ból głowy, ból zęba czy inna dolegliwość. Nie zapominajmy również o lekach rozkurczowych. Zwłaszcza panie powinny o nich pamiętać. Silne bóle menstruacyjne mogą popsuć każdy wypoczynek.

Klątwa faraona

Wyjeżdżając do tropików warto zaopatrzyć się w lek o nazwie nifuroksazyd. Działa na bakterie chorobotwórcze jelit. Popularną chorobą wśród turystów odwiedzających Egipt jest tzw. klątwa faraona Ostra biegunka najczęściej pojawia się już drugiego dnia. Nifuroksazyd całkowicie likwiduje bakterie i pokonuje dolegliwość. Codziennie przyjmuje się po kilka tabletek, dlatego warto zabrać duży zapas lekarstwa. By podczas urlopu uniknąć problemów z żołądkiem, warto zadbać wcześniej o florę bakteryjną jelit. Możemy przyjmować specjalny probiotyk lub pić codziennie kefir.

Nie zapominaj spakować do swojej apteczki leków przeciwinfekcyjnych. Zmiana klimatu czy klimatyzacja w hotelu mogą przyczynić się do pojawienia infekcji. W takiej sytuacji może pomóc zwykła aspiryna, którą warto zabrać ze sobą.

Bandaże i plastry

W wakacyjnej apteczce nie może zabraknąć również środków opatrunkowych. Podczas wycieczek i wakacyjnych zabaw nie trudno o otarcia i skaleczenia. W apteczce powinien znaleźć się płyn dezynfekujący, jałowa gaza do przemywania i zabezpieczania ran oraz wodoodporne plastry. Przyda się też specjalna maść przyśpieszająca gojenie ran, otarć, a nawet poparzeń słonecznych. W lecie u wielu osób może objawić się alergia. Jej pierwsze objawy, takie, jak łzawienie oczu, katar sienny, kichanie czy tzw. pokrzywka, złagodzi preparat wapniowy. W każdej aptece można kupić wapno w postaci musujących tabletek.

Uwaga na owady

Do apteczki powinniśmy spakować leki łagodzące i przeciw owadom. Jeżeli ktoś wybiera się w góry lub na pielgrzymkę, koniecznie trzeba zabrać ze sobą maści i żele łagodzące, przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Wystarczy posmarować kilka razy obolałe nogi i można dalej kontynuować wycieczkę.

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

  1. ja wybierając się na wakacje zawsze pamiętam o probiotykach ginekologicznych a konkretniej zabieram ze sobą provag, jest wygodny bo doustny co dla mnie ważne w okresie wakacji, jak dotąd odkąd się nim wspomagam nie miałam infekcji na wakacjach

Comments are closed.