Zdjęcie: Pixabay

Dobra wiadomość dla śpiochów. Z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godz. 3:00 na 2:00 w nocy.

Powinni o tym pamiętać m.in. ci, którzy niedzielnej nocy (30 października) planują skorzystać z nocnych autobusów MPK w Rzeszowie: linii N1 i N2. O 2:00 czasu zimowego z dworca PKP w kierunku ul. Łukasiewicza odjedzie autobus linii N1, a także linii N2 w kierunku ul. Błogosławionej Karoliny.

Zmiana czasu spowoduje również zmiany na kolei. O godz. 3:00 na najbliższej stacji na godzinę zatrzyma się 17 nocnych pociągów PKP Intercity, głównie TLK. W Rzeszowie godzinny postój czeka pociąg IC „Matejko” relacji Przemyśl – Wrocław.

W Gliwicach na godzinę zatrzyma się pociąg IC „Antares” relacji Przemyśl – Wrocław, we Wrocławiu z kolei pociąg IC „Orion” Przemyśl – Szczecin.

Czas zimowy obowiązuje w około 70 krajach na całym świecie. Powrót do czasu letniego nastąpi 25 marca 2017 r. Zegarki przestawimy wówczas z 2:00 na 3:00, co oznacza, że będziemy spali o godzinę krócej.

Podział czasu obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii. Czasu nie zmieniają również Białoruś i Rosja. W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów.

Zmianę czasu wprowadzono w celu efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama