Reklama

Z okazji 70. rocznicy Akcji „Burza” i wybuchu Powstania Warszawskiego w rzeszowskim klubie Pod Palmą w najbliższą sobotę (2 sierpnia) zagra m.in. Maleo Reggae Rockers i Kasia Kowalska. Koncert jest darmowy.

Dużo się mówi ostatnio o Żołnierzach Wyklętych. Że temat jest na czasie, widać na rzeszowskim „podwórku”. Przykładem jest choćby odsłonięcie w listopadzie ub. r. pomnika Łukasza Cieplińskiego i IV Zarządu WiN przy al. Cieplińskiego.

Słowa„Żołnierz Wyklęty” kojarzą się nam najczęściej ze zdesperowanym partyzantem – mężczyzną, ukrywającym się gdzieś w lasach i walczącym z komunistycznym terrorem. Albo ze skazańcem zabijanym strzałem w tył głowy w jakiejś więziennej piwnicy, a potem chowanym nie wiadomo gdzie.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że taki los spotykał również kobiety. Danuta Siedzikówna, pseudonim „Inka”, była sanitariuszką 5 Wileńskiej Brygady AK. Gdy w lipcu 1946 udała się po środki medyczne do jednego z lokali kontaktowych, wpadła w zasadzkę przygotowaną przez UB. Pomimo tortur, nie złożyła zeznań obciążających kolegów z oddziału. Stalinowski sąd skazał ją na śmierć, a wyrok wkrótce wykonano. Ciało pochowano w nieznanym miejscu. Miała zaledwie 18 lat.

Ta historia była inspiracją dla Dariusza Malejonka, znanego bardziej jako Maleo. Lider Maleo Reggae Rockers, a wcześniej wokalista popularnej w latach 90. grupy Houk, zaprosił do współpracy wokalistki, reprezentujące różne style muzyczne – m.in. Natalię i Paulinę Przybysz, Marikę, Kasię Kowalską, Lilu, Anię Brachaczek, Halinę Mlynkovą. Tak powstał projekt „Panny wyklęte”. W ubiegłym roku ukazała się płyta o tym tytule.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W sobotę, w rzeszowskim klubie Pod Palmą, w ramach trasy koncertowej „Panny wyklęte”, wystąpią: Maleo Reggae Rockers, Kasia Kowalska, Lilu, Ania Brachaczek, Marcelina, Dore, Fala. Klub będzie otwarty od godz. 19:00. Koncert rozpocznie się o 20:00.

Wstęp jest bezpłatny. Wejściówkę można odebrać w siedzibie rzeszowskiego IPN przy ul. Słowackiego 18. Bilet można też zamówić TUTAJ. Rezerwacja lóż pod numerem: (17) 872 39 52 do piątku od godz. 9:00 a 17:00.

Koncert „Panny Wyklęte” jest częścią obchodów 70. rocznicy Akcji „Burza” i wybuchu Powstania Warszawskiego. Od 29 lipca na ogrodzeniu IPN w Rzeszowie można oglądać wystawę zdjęć „Polska Walcząca/ Fighting Poland”.

Natomiast od 1 do 18 sierpnia br. w pobliżu Pomnika Chwały Żołnierzy Podokręgu AK Rzeszów przy ul. Chopina eksponowany będzie fragment wystawy (16 paneli) przygotowanej przez IPN w Rzeszowie „Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie 1939-1945”.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama