Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Około 25 mln zł ma kosztować budowa parkingu wielopoziomowego przy basenach Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Inwestycja na ponad 230 miejsc parkingowych ma być gotowa do 2023 roku. 

Gdy miasto latem 2018 r. uruchomiło po przebudowie baseny ROSiR-u przy ul. Pułaskiego, szybko okazało się, że znajdujący się obok parking na około 70 pojazdów jest za mały. Efekt tego był taki, że kierowcy w lecie z braku wolnych miejsc parkowali gdzie popadnie, na chodnikach, na pobliskim osiedlu, zdarzało się, że wjeżdżali także na trawnik w parku. 

Lekiem na ten problem miał być parking wielopoziomowy, którego budowę zaproponowali radni Platformy Obywatelskiej. Miasto na początku na takie rozwiązanie kręciło nosem, ale ostatecznie do inwestycji się przekonało i nawet zleciło już opracowanie koncepcji. 

W poniedziałek gotową koncepcję zaprezentowali: Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, oraz radni PO: Jolanta Kaźmierczak i Marcin Deręgowski. 

Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Według niej nowy parking ma powstać w miejscu obecnego. Ma on mieć 5 kondygnacji, w tym jedną podziemną, 14 m wysokości, 700 m kw. powierzchni i 236 miejsc postojowych. – Tę wizję rozbudowy parkingu zaakceptowała Rada Osiedla Pułaskiego – mówi Marcin Deręgowski. 

Nowy parking wielopoziomowy ma służyć także jako „zielone” źródło energii dla basenów ROSiR-u i nie tylko. Taki efekt miasto chce osiągnąć poprzez pokrycie elewacji i dachu parkingu panelami fotowoltaicznymi. Podobne rozwiązanie zastosowano na Dworcu Lokalnym pod wiaduktem Ślaskim. 

– Wyprodukowana z ogniw fotowoltaicznych energia posłuży latem do zasilania basenów otwartych, a poza sezonem krytej pływalni, kortom tenisowym oraz biurom, w których mieści się siedziba ROSiR-u, Miejska Administracja Targowisk i Parkingów oraz Biuro Rozwoju Miasta – mówi Marek Ustrobiński. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Miasto szacuje, że pierwszą łopatę pod budowę parkingu wielopoziomowego udałoby się wbić w połowie przyszłego roku. Cała inwestycja miałaby się zakończyć najpóźniej w 2020 roku. Ratusz szacuje, że budowa samego parkingu to koszt około 20 mln zł. Do tego trzeba jeszcze dołożyć około 5 mln zł na wyposażenie obiektu w panele fotowoltaiczne.

– Liczymy na to, że na fotowoltaikę uda nam się pozyskać 85-procentowe dofinansowanie – mówi Marek Ustrobiński. 

Obecnie parking przy ul. Puławskiego jest bezpłatny. Czy to się zmieni, gdy będzie wielopoziomowy? – Na dziś trudno to określić. Na pewno chcielibyśmy, aby osoby, które korzystają z basenu miały w cenie biletu na kąpielisko miejsce postojowe – mówi Jolanta Kaźmierczak. 

Przesz najbliższe trzy lata miasto podobny parking wielopoziomowy chce zrealizować także przy hali Podpromie. Póki co miasto szczegółów tej inwestycji nie chce zdradzać. – Rozmawiamy z prywatnym inwestorem, który jest zainteresowany współfinansowaniem inwestycji. Inwestor wpadł na pomysł, by zlokalizować tam usługi komercyjne – mówi Marek Ustrobiński. 

– Dla Rzeszowa byłoby to doskonałe rozwiązanie, ponieważ inwestor pokryłby znaczną część kosztów związaną budową parkingu – dodaje. 

Kim jest tajemniczy inwestor? Tego miasto nie zdradza, słyszymy tylko, że to biznesmen nie z Rzeszowa. 

Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama