Fot. Materiały PKS w Rzeszowie
Reklama

Kolejne skargi pasażerów na autobusy rzeszowskiego MKS. Jazda nimi przypomina loterię – przyjadą, czy nie przyjadą, a jeśli tak, to kiedy? Problem ma rozwiązać… aplikacja mobilna. 

O tym, że autobusy MKS (przewoźnik świadczący usługi na rzecz Związku Gmin PKS zrzeszającego 9 podrzeszowskich gmin) są wiecznie opóźnione pisaliśmy nie raz. Niewiele się zmieniło, o czym regularnie przekonuje się pani Ewa, Czytelniczka Rzeszów News, która jest pasażerką linii 207, jeżdżącej przez Zaczernie (pętla) do Nowej Wsi (pętla).

“Autobusy notorycznie się spóźniają, często nie przyjeżdżają w ogóle i nikt o tym nie informuje. Ponadto, kierowcy często prowadzą długie prywatne rozmowy przez komórkę lub ze “znajomym” pasażerem, co powoduje zagrożenie na drodze” – pisze w liście do naszej redakcji pani Ewa.

“Pewnie była awaria”

Na telefoniczne skargi kierowane do przewoźnika pasażerowie w odpowiedzi najczęściej słyszą: “Nie mamy kontaktu z kierowcą, kierowca nie odbiera”, “Pewnie była awaria”. Pani  Ewa podaje przykład z 30 sierpnia. Autobus linii 207 o 14:30 z placu Wolności nie przyjechał, pasażerowie nie dostali żadnej informacji, nie pomógł też kontakt z PKS. 

Opóźnienia lub brak autobusów MKS są nagminne – twierdzą pasażerowie. Najbardziej na tym cierpią uczniowie dojeżdżający do szkół lub osoby jadące do pracy. “Autobusy zastępcze nie są podstawiane, mimo licznych rozmów telefonicznych z biurem” – informuje nas pani Ewa.

“Opłacam bilet i wymagam, by autobus przyjeżdżał – nie chcę stać na przestanku i zastanawiać się, czy kurs się będzie, czy nie. Dodam, że nadchodzi okres zimowy. Każdy jest rozliczany ze swojego czasu pracy, więc kierowcy też być powinni” – uważa nasza Czytelniczka. 

Związek Gmin PKS: bo są remonty 

Tymczasem Związek Gmin PKS twierdzi, że w “ostatnich dniach” nie odnotował awarii autobusu linii 207. – Operator powiadomił nas jedynie o awarii autobusu linii 227. Pasażerów przesadzano do autobusu innej linii w Zaczerniu – dowiadujemy się w Związku. 

Zarząd Związku Gmin PKS tłumaczy, że opóźnienia autobusów MKS to skutek licznych remontów dróg w Rzeszowie, co się podobno przekłada na “dużo większe korki na drogach niż zazwyczaj”. Związek w najbliższy piątek ma otworzyć koperty z ofertami na wybór firmy, która będzie obsługiwała 54 nowe autobusy, wyposażone w nadajniki GPS. 

– Zostanie również wdrożony system zarządzania transportem, który usprawni kontrolę nad taborem obsługującym linie. Pasażerowie będą informowani o opóźnieniach w aplikacji mobilnej – informuje nas Związek Gmin PKS. 

Zarząd Związku zapowiada też “zwiększenie kontroli i nadzoru nad pracą kierowców”.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: