Fot. Joanna Bród / Rzeszów News. Na zdjęciu biletomat przy ul. Lubelskiej
Reklama

Na całej alei Sikorskiego nie ma biletomatów, brakuje ich także na ulicach Kwiatkowskiego, Strażackiej i Miłej. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie planuje zakup kolejnych urządzeń.

Na brak biletomatów na wspomnianych ulicach uwagę zwróciła nam pani Angelika, Czytelniczka Rzeszów News, która w poniedziałek korzystała z miejskich autobusów.

„Nagle musiałam podjechać w stronę centrum. Wyszłam na pierwszy lepszy autobus linii nr 2. Przyjechał autobus bez biletomatu, a jak na złość miałam tylko 2 zł w portfelu. Zawsze kupowałam bilet płacąc za niego kartą, a nie jeżdżę często. Wiem, że mogłam kupić bilet wcześniej na wszelki wypadek, ale tak nie zrobiłam. Mój błąd. Na całej alei Sikorskiego brakuje jednak biletomatów, nie ma ich także na ulicy Strażackiej oraz początku Miłej i na całej długości Kwiatkowskiego” – napisała do nas pani Angelika.

Apeluje do Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, który odpowiada za organizację miejskiej komunikacji, by na którejś ze wspomnianych ulic, które się łączą, postawiono choćby jeden biletomat.

Obecnie w Rzeszowie na przystankach autobusowych jest 38 biletomatów. Łukasz Dziągwa, wicedyrektor ZTM, mówi nam, że miasto w najbliższym czasie planuje kupić siedem kolejnych biletomatów stacjonarnych. – Wszystkie pojawią się na naszych ulicach w drugiej połowie przyszłego roku – precyzuje Dziągwa.

Znane są już lokalizacje. Biletomaty mają być postawione na przystankach: Szopena Filharmonia 02, Wyspiańskiego 02, Ofiar Katynia kładka 01, Paderewskiego kościół 05, Witosa lodowisko 06 i Obrońców Poczty Gdańskiej 08.

ZTM tłumaczy, że problem z kupnem biletów na przystankach w coraz większym stopniu będzie rozwiązany. Oprócz biletomatów stacjonarnych, podobnych urządzeń mobilnych jest 80 w autobusach Autosanu i Mercedesa. Koszt jednego biletom stacjonarnego waha się w granicach 150 tys. zł, mobilnego – ok. 45 tys. zł.

– Biletomaty będą także w nowych autobusach, które kupimy w 2018 roku. W marcu dostaniemy 10 Autosanów, od kwietnia do sierpnia będzie trwała dostawa 30 przegubowców firmy Solaris. W październiku z kolei Solaris dostarczony nam 10 autobusów elektrycznych – wylicza Łukasz Dziągwa.

To oznacza, że w Rzeszowie przybędzie 50 nowych biletomatów mobilnych. Na tym nie koniec, bo w planach ZTM jest zakup kolejnych 60 nowych autobusów: 40 gazowych i 20 dieslowskich. One do Rzeszowa mają przyjechać w 2019 roku, a w 2020 r. kolejnych 20 „elektryków”. W nich także będą biletomaty. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama