Reklama

W środę (16 kwietnia, godz. 19) Filharmonia Podkarpacka zaprasza na koncert, podczas którego zostanie wykonane dzieło J. S. Bacha – Pasja wg św. Jana.

Przy pulpicie dyrygenckim stanie Marzena Diakun. Dyrygentka młodego pokolenia, wrażliwa i muzykalna, charyzmatyczna i elegancka.

Przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej wystąpią:

Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz absolwenci i studenci Wydziały Wokalno – Aktorskiego Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie: Marta Czarkowska, Kacper Szelążek, Sung Min Kang, Hubert Zapiór. Chór przygotuje Katarzyna Sobas – Klocek, całość wyreżyseruje Ryszard Cieśla.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wierny idei „Ad maiorem Dei gloriam” komponował Bach muzykę religijną przez całe swoje życie. Pasja według św. Jana – jedna z dwóch jego autorstwa jakie zachowały się w całości została napisana prawdopodobnie w 1723 r., a jej prawykonanie odbyło się w Wielki Piątek tegoż roku w Lipsku. Rzadziej wykonywana od późniejszej Pasji wg. św. Mateusza jest od niej mniej refleksyjna, ale nie mniej poruszająca. W utworze przeważają sceny pełne dramatycznego realizmu, ale zawsze tam gdzie osiągają one swoje apogeum kompozytor wprowadza żarliwe, pełne modlitewnego skupienia chorały. Całe dzieło zdumiewa głębią i intensywnością muzycznego wyrazu, a każde kolejne jego wykonanie pozwala na nowo odkrywać tkwiące w nim uniwersalne piękno.

 W programie: J. S. Bach – Pasja wg św. Jana BWV 254 (wybrane fragmenty)

Cena biletu: normalny – 30 zł, ulgowy – 20 zł

Reklama