Dwa festiwale i aż pięć prestiżowych nagród. Takimi sukcesami może poszczyć się Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej. To nie jedyne osiągnięcia młodych chórzystów pod batutą Justyny Szela-Adamskiej.

[Not a valid template]

 

Kwiecień dla Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej był bardzo pracowity, ponieważ jego członkowie intensywnie przygotowywali się do dwóch ważnych festiwali. Ciężka praca opłaciła się, bo Chór zdobył aż pięć prestiżowych nagród podczas dwóch festiwali. Pierwsze dwie wyśpiewał w Niepołomicach podczas XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Chórów, który odbył się 10 kwietnia. Wówczas rzeszowianie zdobyli najważniejsze trofeum –  Złotą Strunę oraz wywalczyli I miejsce w kategorii chórów akademickich, pokonując pozostałe 24.

Kolejne trzy nagrody rzeszowscy chórzyści zdobyli w Warszawie, gdzie odbył się pierwszy Ogólnopolski Festiwal Chóralny Cantat viWat, który zainaugurowała Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Do tego konkursu zakwalifikowało się 16 chórów, które był oceniane w czterech kategoriach: chór jednorodny, akademicki, mieszany i kameralny.

Harmonia i muzykalność

Podczas festiwalu zadaniem każdego z uczestników było wykonanie utworu o charakterze patriotycznym, który zaprezentowano podczas przesłuchania. Chór Akademicki PRz wykonał specjalnie skomponowany utwór pt. „Szturm”, którego autorem jest Andrzej Mozgała. Brawurowe zaśpiewanie utworu zagwarantowało im zwycięstwo.

Mimo wszystko nie było to wcale taka łatwa wygrana, ponieważ nasz rodzimy chór konkurował m.in. ze znanym i cenionym Chórem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Mimo, że oba zespoły otrzymały Złoty Dyplom, to jednak w klasyfikacji punktowej młodzi śpiewacy z Rzeszowa okazali się lepsi.

Jury przyznało także Nagrodę Specjalną za najlepiej wykonany utwór o charakterze patriotyczno-wojskowym, która również trafiła w ręce Chóru Politechniki. Chórzyści tak zachwycili jury, że za swój występ otrzymali także najważniejszą nagrodę festiwalu– Grand Prix.

A do tego wszystkiego dołączone zostały wspaniałe recenzje autorytetów polskiej chóralistyki. Prof. Ryszard Zimak o Chórze Akademickim PRz napisał, że ma on „duży potencjał możliwości wykonawczych, (…) naturalne brzmienie głosów potęguje dobre wrażenie artystyczne”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Natomiast kompozytor prof. Paweł Łukaszewski podziwiał „bardzo dobrą pracę nad emisją głosu i brzmieniem. „Czuję harmonię i muzykalność zarówno chórzystów, jak i dyrygenta. Powodzenia! Brawo!” – napisał prof. Łukaszewski.

11 razy na podium

Wspaniali, młodzi chórzyści swój sukces zawdzięczają dyrygentce – Justynie Szela-Adamskiej, z którą od 2012 roku zdobyli już 11. miejsc na podium. Swój pierwszy sukces z Chórem Szela-Adamska odnotowała zaledwie po pół roku swojej dzielności na XVI Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie, gdzie wówczas zespół zdobył III miejsce.

Kolejne ich sukcesy to III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. K. Szwarlika w Będzinie, II Miejsce na festiwalu w Ukrainie i I miejsce w Litwie. Chór jest również laureatem nagrody specjalnej za najlepiej wykonany utwór kompozytora polskiego. Zespół może się również poszczyć występem podczas PGE Rzeszów Art Festival, gdzie towarzyszył Natalii Kukulskiej.

Chór Akademicki PRz istnieje już 6 lat. Od czterech dyryguje nim Justyna Szela-Adamska. Stał się on nie tylko wizytówką uczelni, ale również całego Rzeszowa i okolic. Są nie tylko zdolni, ale również bardzo skromni.

– Jest mi niezmiernie miło, że wysiłek który wkładamy w przygotowanie każdego koncertu, jest tak wysoko oceniany na arenie ogólnopolskiej. Do każdego kolejnego wydarzenia podchodzimy z pokorą i skromnością. Niesie nas wiara w to, że tworzymy coś wyjątkowego – sztukę – mówi Justyna Szela-Adamska.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redkcja@rzeszow-news.pl

Reklama