Zdjęcie: Materiały zespołu. Percival Schuttenbach
Reklama

Grają na słowiańskich instrumentach, będących rekonstrukcją lub repliką tych, które istniały w tamtych czasach. Nie maja zapędów naukowych, ale znają się też na rekonstrukcjach historycznych. O kim mowa? O Percival Schuttenbach, którzy zagrają w rzeszowskim Vinylu w najbliższą sobotę (21 stycznia).

Percival Schuttenbach to zespół, który pochodzi z Lubina. Na muzycznej scenie działa od 1999 roku. Ich projekt „Percival”  powstał w wyniku fascynacji historią i archeologią doświadczalną oraz chęcią propagowania naszych słowiańskich korzeni a także przedchrześcijańskich tradycji ludów mieszkających w basenie Morza Bałtyckiego.

„Nasza działalność ma przede wszystkim na celu zbudowanie odpowiedniego tła dla pokazów historycznych, warsztatów archeologii eksperymentalnej, spotkań osób, które się tym fascynują” – piszą na swojej stronie muzycy.

„Choć nie mamy ambicji naukowych – nasz projekt jest raczej natury artystycznej i nie zajmujemy się ścisłą rekonstrukcją muzyki tamtych czasów – to swoją muzykę tworzymy głównie w oparciu o wiedzę o używanych wówczas instrumentach i wynikających z niej przemyśleniach przy wykorzystaniu naszego doświadczenia muzycznego. Opieramy się na dostępnych nam źródłach i przychylnych radach fachowców – historyków i archeologów. Co ważne, używamy też instrumentów będących rekonstrukcją lub repliką instrumentów, które istniały w tamtych czasach. Opieramy się także na jak najstarszych, zachowanych słowiańskich pieśniach, które często noszą w sobie ziarno prawdy o czasach, które odtwarzamy” – czytamy dalej.

Ten wyjątkowy zespół jest potentatem na scenie folk-metalowej i medieval-folkowej w Polsce. Na swoim koncie ma wiele rekonstrukcji historycznych, ponad tysiąc koncertów na wszelkiego rodzaju festiwalach, turniejach i inscenizacjach historycznych. 

Percival Schuttenbach może się również, jako jeden z niewielu polskich wykonawców, pochwalić diamentową płytą za współautorstwo muzyki do projektu „Równonoc” – spektakularnego połączenia  hip-hopu ze słowiańskim folkiem. Muzykę tej grupy można usłyszeć w grze „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Zespół zyskał również sławę zagranicą m.in. w Serbii, Szwecji a nawet Brazylii i Chinach

Ich najnowsza płyta „Strzyga”, która tytułem nawiązuje do nazwy demona z wierzeń słowiańskich, stała się okazją, aby Percival Schuttenbach ruszył w trasę koncertową „Strzyga – Black After Small River – Tour!”.

– To album, który łączy dwie epoki, dlatego znajdziecie na nim zarówno stare utwory, a także nowe, które pokazują w którym kierunku zmierzają współtwórcy „wiedźmińskiego” soundtracku. Płyta wyprodukowana została przez Jacka Miłaszewskiego, który nadał jej światowe brzmienie – informuje Jarosław Dudek, który odpowiada za promocję koncertu.

„Strzyga” ukazała się dzięki nakładowi Sony Music Poland 7 października 2016 roku. Jest to czwarta oficjalna płyta  Percival Schuttenbach

Ten wyjątkowy zespół będzie w Rzeszowie można usłyszeć w klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) już 21 stycznia (sobota) od godz. 20:00. Bilety w cenie 30/40 zł można kupić w kasie klubie i on-line. TUTAJ. 

Rzeszów News jest patronem koncertu. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: