Reklama

Performance inspirowany twórczością  Lewisa Carrolla, autora „Alicji w krainie czarów”, będzie można zobaczyć dzisiaj (15 lipca) na rzeszowskiej okrągłej kładce. Wykona go teatr O.de.la.

Performance to sytuacja artystyczna, w której performer improwizuje swoim ciałem, aby widowni przekazać swoje emocje. Jedyne, co go ogranicza to: czas, przestrzeń i jego własne możliwości.

Na taką właśnie formę artystycznego wyrazu zdecydował się młodziutki, bo istniejący od 2014 roku, teatr muzyczny O.de.la., który 15 lipca o o godz. 19:00 zaprezentuje na rzeszowskiej okrągłej kładce performance „Wyprawa na Żmirłacza”, inspirowany poematem Lewisa Carrolla, autora „Alicji w krainie czarów”.

– Zdecydowaliśmy się na „Wyprawę na Żmirłacza”, ponieważ ten poemat jest o wiele mniej znany niż „Alicja w krainie czarów”, ale przez znawców literatury angielskiej jest uznawany za jeden z najwybitniejszych tekstów epoki – mówi Marta Bury, choreografka teatru O.de.la.

Mimo, że zdecydowano się na mniej znany tekst, to jednak nie zabraknie odwołań do „Alicji…”, ponieważ wśród postaci biorących udział w performance wypatrzeć będzie można Królową Kier, Białego Królika, Kota Z Cheshire oraz Flaminga. Pozostali aktorzy będą marynarzami, bo „Wyprawa na Żmirłacza”, to podróż morska.

Celem tancerzy będzie zaimprowizowanie przestrzeni, w której się znajdują. Swój performance rozpoczną na okrągłej kładce, by zaprezentować galerię postaci, na wzór tych, które niejednokrotnie można spotkać na rynkach starych miast. To, co będzie ich wyróżniać, to ruch, bo w końcu galerię będą tworzyć tancerze.

Następnie artyści, wraz z walizkami, „przepłyną” ulicą Grunwaldzką na rzeszowski Rynek, gdzie odbędzie się cześć taneczna, oddająca współczesne techniki tańca.

-„ Wyprawa na Żmirłacza” to perełka poezji absurdu. Jej przewrotność i tajemniczość jest ukryta w języku. Tancerze tę cechę twórczości Carrolla zaprezentują za pomocą ekspresji swojego ciała, pokazując widowni, co mogą z nim zrobić – wyjaśnia Marta Bury.

Wzrok mają również przyciągać bogato zdobione stroje.

Teatr O.de.la. istnieje od 2014 roku i działa przy Tetrze Maska w Rzeszowie. W jego skład wchodzą zawodowi tancerze: Anna Puzio, Agnieszka Kramarz, Katarzyna Paluch, Magdalena Widłak, Olga Bury, Łukasz Żółtek, Piotr Sito, Tomasz Kuliberda, Tomasz Przeszłowski oraz choreografka Marta Bury. Muzyką do spektakli zajmuje się Maciej Maciaszek.

Artyści na swoim koncie moją już takie sztuki jak „Łagodna” Dostojewskiego, „Edyp” Sofoklesa oraz „Oka mgnienie”. Marta Bury zapowiada, że performance, który będzie można obejrzeć dzisiaj (15 lipca), to tylko prolog do większej całości.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: