Reklama

Politechnika Rzeszowska po raz pierwszy otwiera swoje laboratoria dla zwiedzających. Będzie je można zobaczyć w nocy w najbliższy piątek (3 października).

3 i 4 października Politechnika Rzeszowska zaprasza wszystkich zainteresowanych nauką, techniką, kulturą języka, aktywnym spędzaniem czasu na dwudniową imprezę. „Noce spotkania z nauką” uczelnia organizuje z Fundacją Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Politechnika Rzeszowska otworzy drzwi swoich laboratoriów. Odwiedzający będą mogli się dowiedzieć m.in., jak uzyskuje się niskie temperatury w Laboratorium Kriomagnetycznym oraz jakie są właściwości różnych materiałów poddawanych niskim temperaturom.

W Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji będzie można podglądnąć tzw. maszyny wytrzymałościowe i zmęczeniowe oraz sprzęt pomiarowy wykorzystywane do badań konstrukcyjnych, a także elementy, które już zostały poddane tym badaniom.

Najmłodsi będą mogli m.in. zmierzyć się z egzaminem wstępnym z rysunku na kierunek architektura, zobaczyć jak przebiegają badania przepływu strumienia ciepła kamerą termowizyjną.

Ponadto w Laboratorium Wyposażenia i Urządzeń Radowych zostanie zaprezentowany m.in. symulator systemów nawigacji globalnej GPS i Galileo.

Najmłodsi będą mogli poznać prawa fizyki. Gimnazjaliści na 45-minutowym wykładzie dowiedzą się „Dlaczego samolot lata?”.Dla licealistów przygotowano trzy wykłady tematyczne: „Dlaczego samolot lata?”, „Optyka. Co to światło wyprawia” i „Podróż w kosmos”.

Do dyspozycji uczestników „Nocnych spotkań z nauką” będzie także największa, rzeszowska ścianka wspinaczkowa, zajęcia karate, pokazy i prezentacje naukowe oraz wykłady dla rodziców.

PROGRAM

3 października (piątek) – godz. 16:00-24:00

Zwiedzanie laboratoriów wydziałowych Politechniki Rzeszowskiej dostosowane do różnych grup wiekowych:

– dzieci: 7-12 lat (w godz. 16:00-19:00)

– młodzież gimnazjalna: 13-16 lat (w godz. 19:00-21:00)

– młodzież pow. 16 lat – w godz. 21:00-24:00

– pokazy i prezentacje naukowe dla każdego (bud. Z, Stołówka Akademicka)

– zajęcia sportowe: karate, koszykówka, ścianka wspinaczkowa (bud. Ł, AZS)

4 października (sobota)

– Godz. 9:00-10:00 – pokazy naukowe pt. „Chemia w pigułce” (bud. V, aula V-2, parter)

– Godz. 10:00-14:00 – wykłady dla rodziców:

* Język współczesnej młodzieży (dr hab. Bożena Taras – językoznawca),

* Rola i formy aktywności fizycznej w rozwoju młodzieży (Mariusz Paszkowski – dyrektor sportowy Coerver Coaching Polska)

* Wpływ kształcenia technicznego na rozwój zawodowy

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: