Zdjęcie: Łukasz Nazdraczew /Red Bull Content Pool

Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej współorganizuje niecodzienny wykład łączący dwa światy – nauki i sportu. Weźmie w nim udział utalentowany żużlowiec Maciej Janowski i fizyk dr Adam Sieradzki.

W czwartek (9 marca br.) o godz. 18:00 w auli S1 w budynku S Wydziału Zarządzania PRz przy al. Powstańców Warszawy 10 w ramach cyklicznych wykładów Red Bull Ryzyk Fizyk odbędzie się wykład utalentowanego żużlowca Macieja Janowskiego i fizyka dr. inż. Adama Sieradzkiego z Politechniki Wrocławskiej.

Maciej Janowski jeździ w barwach WTS Sparta Wrocław, a także w lidze szwedzkiej – Dackarna Malilla. Jest również członkiem żużlowej reprezentacji Polski, z którą zdobył w 2013 roku złoto w Drużynowym Pucharze Świata. Od 2014 r. startuje w prestiżowej serii Indywidualnych Mistrzostw Świata FIM Speedway Grand Prix.

W 2015 r. Maciej wywalczył Indywidualne Mistrzostwo Polski, zatem sport żużlowy nie kryje przed nim tajemnic.

– Podczas spotkania będą wyjaśniane prawa fizyki z często niezrozumiałymi zjawiskami obecnymi w sportach ekstremalnych – poinformowała Anna Worosz, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Studenci PRz będą mogli się dowiedzieć m.in., w jaki sposób motocykl żużlowcy uzyskuje siłę napędową z podłoża, odpychając się od żużla oraz jakie są przeciążenia podczas jazdy.

„Jazda motocyklem żużlowym – zdaniem dr. inż. Adama Sieradzkiego – to ciągły dynamiczny kompromis między bezpieczną jazdą a najszybszą trasą. Z fizycznego punktu widzenia to znalezienie optymalnych sił, które pozwolą na uzyskanie trasy o najkrótszym czasie, czyli połączenie dynamiki z kinematyką w sposób praktyczny.

Red Bull Ryzyk Fizyk to seria wykładów łączących w sobie prawa fizyki z często niezrozumiałymi zjawiskami obecnymi w sportach ekstremalnych. Wstęp na dzisiejszy wykład jest bezpłatny.

Fot. Zdjęcie: Łukasz Nazdraczew /Red Bull Content Pool. Na zdjęciu Maciej Janowski
Fot. Zdjęcie: Łukasz Nazdraczew /Red Bull Content Pool. Na zdjęciu Maciej Janowski

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama