Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

172 elewów służby przygotowawczej, którzy szkolą się obecnie w jednostkach 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Przemyślu i Rzeszowie, w najbliższy piątek (10 lutego) złoży uroczystą przysięgę wojskową. Będzie ona połączona z pokazami sprzętu wojskowego.

Jak poinformował nas kapitan Konrad Radzik, rzecznik 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, uroczystość odbędzie się w kompleksie koszarowym przy ul. Lwowskiej 5 w Rzeszowie. Przysięga wojskowa rozpocznie się o godz. 11:00.

– Tegoroczne szkolenie przygotowawcze i przysięga wojskowa w gronie podhalańczyków jest największą od czasów zakończenia poboru w ramach Zasadniczej Służby Wojskowej. Przysięgę złożą elewi, którzy rozpoczęli szkolenie 2 stycznia br. w trzech jednostkach wojskowych brygady – 1. Batalionie Strzelców Podhalańskich i 21. Batalionie Dowodzenia w Rzeszowie oraz 5. Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu – informuje kpt. Konrad Radzik.

Szkolenie, które potrwa do końca kwietnia br., prowadzone jest na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych, korpusu szeregowych zawodowych, jak i Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przysiędze towarzyszyć będą pokazy sprzętu wojskowego, które przygotowane zostały z myślą o rodzinach żołnierzy, a także młodzieży szkolnej i mieszkańcach Rzeszowa. Podhalańczycy zaprezentują sprzęt wojskowy, w tym czołg, haubice samobieżną, kołowe transportery opancerzone „Rosomak”, bojowy wóz piechoty, moździerze, czterokołowe pojazdy rozpoznawcze, pojazdy patroli rozminowania oraz broń i wyposażenie osobiste żołnierzy.

Dodatkowo w czasie przysięgi zaprezentowany będzie dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich.  Dla wszystkich chętnych koszary przy ul. Lwowskiej otwarte będą od godz. 10:00 do 13:00.

Szkolenie przygotowawcze jest prowadzone z myślą o młodych ludziach, chcących odbyć szkolenie wojskowe, a następnie podpisać kontrakt na pełnienie służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, czy zawodowej służby wojskowej.

Służba przygotowawcza ma charakter dobrowolny, a powołanie kandydata do służby przygotowawczej następuje wyłącznie na jego wniosek, wówczas, gdy spełnia on, określone wymagania.

Do służby przygotowawczej może być powołana osoba niekarana, posiadająca obywatelstwo polskie, mająca orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej (kat. zdrowia A) i co najmniej 18 lat. Nabór ochotników do tej służby dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Szkolenie przygotowawcze trwa cztery miesiące i kończy się egzaminem. W czasie trwania służby przygotowawczej wszystkim zostaje nadany tytuł elewa.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.