Reklama

W piątek (16 maja, godz.19) w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert symfoniczny z udziałem Marcina Suszyckiego na skrzypcach. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.

Jednego wieczoru wykonane zostaną dwa dzieła imponujące siłą wyrazu. I Koncert skrzypcowy Szostakowicza pochodzi z okresu politycznej nagonki na kompozytora, której konsekwencją był zakaz wykonywania jego dzieł. Poza poprawnymi ideologicznie, „oficjalnymi” utworami pisał Szostakowicz w tym czasie także „do szuflady”, czego przykładem jest zapowiadany w programie I Koncert skrzypcowy a-moll (1948).

Partia solowa stawia przed skrzypkiem niemałe wymagania. Dawid Ojstrach (pierwszy wykonawca Koncertu) nazwał ją „rolą prawdziwie szekspirowską” z powodu szeregu tkwiących w niej aluzji oraz głębokiej i wielowątkowej muzycznej narracji. Spotęgowany emocjonalizm będzie emanować róznież z III Symfonii Skrabina z 1904 r. To pierwsza część potężnego tryptyku symfonicznego o filozoficzno-mistycznym programie, którego przewodnim tematem jest ewolucja ludzkiego ducha.

W programie:

D. Szostakowicz – I Koncert skrzypcowy a-moll op. 77
A. Skriabin – III Symfonia c-moll „Boski poemat” op. 43

Cena biletu: normalny – 30 zł, ulgowy – 20 zł

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.