Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Reklama

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie od poniedziałku 26 lutego wprowadził darmowe przejazdy autobusami MPK. Mogą nimi jeździć uczniowie rzeszowskich szkół. 

Utrzymujące się od paru duże mrozy spowodowały, że poniedziałek w ratuszu zapadła decyzja, by od poniedziałku do 2 marca dzieci i młodzież szkolna mogła bezpłatnie podróżować autobusami miejskiej komunikacji. 

– Aby skorzystać z takiej możliwości, należy mieć ze sobą ważną legitymację szkolną – wyjaśnia Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w najbliższach dni temperatura może spaść nawet do -20 stopni Celsjusza.

W Rzeszowie w związku z silnymi mrozami rozstawiono koksowniki na Rynku, przy dworcach i węzłach przystankowych MPK. Ponadto, straż miejska zwiększyła liczbę patroli. Strażnicy sprawdzają miejsca, w których nocują bezdomni oraz zwracają uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, które przesiadują na ławkach w parkach, czy na przystankach.

O zwracanie uwagi na bezdomnych i osób potrzebujących wsparcia apeluje także Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego PUW działa bezpłatna i całodobowa infolinia – 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje m.in. na temat placówek noclegowych oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

Na Podkarpaciu funkcjonują 23 placówki noclegowe dla bezdomnych, w tym 16 dla mężczyzn, 6 dla kobiet oraz jedna tzw. łączona. Łącznie w placówkach jest 809 miejsc. Organizacje pozarządowe prowadzą także jadłodajnie, kuchnie dla ubogich i punkty wydawania posiłków.

Wykaz placówek udzielających wsparcia możecie sprawdzić TUTAJ. W Polsce od listopada z powodu wychłodzenia zmarło już 41 osób.

(jg)

Reklama