Zdjęcie: Policja.pl

W piątek (13 stycznia) rzeszowscy policjanci rozpoczęli akcję „Bezpieczne Ferie 2017”. Kontrolują zarówno autokary przewożące dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku, jak również kierowców indywidualnych wyjeżdżających na zimowy wypoczynek.

Podkarpacia jest w grupie pięciu województw, w których ferie zimowe rozpoczynają się 16 stycznia i potrwają one do 29 stycznia. Nad bezpieczeństwem wyjeżdżających na zimowy wypoczynek czuwać będą policjanci ruchu drogowego.

– Funkcjonariusze reagować będą na przypadki przekroczenia dozwolonej prędkości, nieprawidłowego przewożenia dzieci, naruszania obowiązku używania pasów bezpieczeństwa. Sprawdzać będą stan techniczny pojazdów, a także zwracać będą uwagę na właściwy załadunek sprzętu narciarskiego oraz bagaży – poinformował Adam Szeląg, rzecznik policji w Rzeszowie.

Priorytetem dla policjantów będzie sprawdzanie trzeźwości kierowców. 

Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego będą kontrolować autokary i pojazdy przewożące dzieci i młodzież na zimowiska. Punkty kontroli autobusów działać będą od piątku (13 stycznia) do niedzieli (29 stycznia) – od godz. 6:00 do 9:00 na parkingu hali sportowej Podpromie, natomiast od 10:00 do 12:00 na parkingu kina Helios przy al. Powstańców Warszawy.

Poza tymi godzinami można umówić się na kontrolę po wcześniejszym uzgodnieniu czasu i miejsca takiej kontroli z dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, nr tel. (17) 858 33 12. Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń policjanci apelują, by w godzinach, kiedy czynne będą obydwa punkty, właśnie tam przeprowadzać niezbędne kontrole.

W trakcie ferii również dzielnicowi w swoich rejonach zadbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Skontrolują miejsca ich zabaw, osiedlowe place, „dzikie lodowiska”. Na zaproszenie organizatorów odwiedzą zimowiska i miejsca zorganizowanego wypoczynku, gdzie spotkają się z ich uczestnikami i opiekunami. Przypomną zasady związane z bezpieczeństwem i występującymi zagrożeniami.

Uczestnikom zimowego wypoczynku policja przypomina o ustawowym obowiązku używania na stokach narciarskich podczas jazdy na nartach czy deskach snowboardowych kasków ochronnych. Opiekunowie, czy osoby sprawujące nadzór nad małoletnim do 16. roku życia osób, które dopuszczą do uprawiania przez niego narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim bez kasku narażają się na karę grzywny.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama