Zdjęcie: Materiały prasowe Politechniki Rzeszowskiej

Kolejny światowy sukces studentów Politechniki Rzeszowskiej. 7-osobowy zespół koła naukowego Euroavia przywiózł 5 srebrnych medali z międzynarodowych zawodów modeli latających SAE Aero Design West 2019 w USA. 

To najwięcej medali zdobytych podczas jednych zawodów w historii koła Euroavia Rzeszów Studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz wywalczyli pięć srebrnych medali na zawodach dla modelarzy SAE Aero Design West 2019 w Van Nuys, w Kalifornii, niespełna dwa tygodnie po zdobyciu złotego medalu na marcowych zawodach SAE Aero Design East w Fort Worth w Teksasie.

W tego rodzaju zawodach walczą zaprojektowane modele samolotów, które mają unieść jak największy ciężar. Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli drugie miejsca w klasyfikacji generalnej w klasie „regular” oraz w klasie „micro”. Drugie miejsca Euroavia wywalczyła także za prezentację techniczną w klasie „regular” i w klasie „micro” oraz za podniesiony ładunek w klasie „regular”.

W zawodach wzięło udział 75 drużyn. W kategorii „micro” najważniejszym kryterium było zbudowanie samolotu mieszczącego się do pudełka o określonych wymiarach (niewiele większego od pudełka po butach) oraz jak największy stosunek masy podniesionego ładunku do masy własnej.

Kategoria „regular” polegała na zbudowaniu samolotu zdolnego przenieść jak największą liczbę piłeczek tenisowych (pasażerów) wraz z dodatkowym obciążeniem (bagażem) w postaci stalowych płytek. Ograniczeniem był limit mocy silnika (1000 wat), dystans do startu (60 m) i lądowania (120 m) oraz rozpiętość skrzydeł (3,6 m).

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– W przypadku samolotu klasy „micro” po raz kolejny nasza drużyna otrzymała pochwały za pomysłowość i innowacyjność zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Specjaliści oceniający model klasy „regular” również byli pod wrażeniem dokładności wykonania modelu – mówi Aleksandra Pasich z koła Euroavia, studentka lotnictwa i kosmonautyki PRz

W skład zespołu Euroavii weszli: Bartosz Kaźmierski, Bartosz Filipkowski, Michał Jakubowski, Katarzyna Kaczorowska, Łukasz Oryszczak, Aleksandra Pasich oraz Damian Świrk.

SAE Aero Design to seria największych zawodów dla studentów lotnictwa na świecie, współorganizowana przez firmę Lockheed Martin. Odbywają się one w dwóch edycjach: wschodniej i zachodniej w Stanach Zjednoczonych. Bierze w nich udział od 75 do 85 drużyn reprezentujących ośrodki naukowe z całego świata.

Zdjęcie: Materiały prasowe Politechniki Rzeszowskiej

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama