Zdjęcie: Yotube.com / Grzegorz Kosicki
Reklama

Katarzyna Osóbka-Opoń z Rzeszowa poruszyła serca zagranicznych studentów, studiujących w Rzeszowie. Zaśpiewała dla nich kolędę „Mario, czy już wiesz”.

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania 18 grudnia po raz kolejny odbyła się „Wigilia po polsku”, zorganizowana przez Instytut Badań nad Cywilizacjami, Samorząd Studencki WSIiZ, Sekcję Wsparcia Studentów Międzynarodowych oraz Students Center on European Union Research ‘EU Club’.

Wydarzenie miało na celu przybliżenie studentom obcokrajowcom najpiękniejszych polskich obyczajowych związanych z tym magicznym czasem. Oprócz tradycyjnych potraw oraz drobnych upominków nie mogło zabraknąć najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek, które w tym roku wykonała Katarzyna Osóbka-Opoń.

Po części muzycznej na scenę wkroczyli studenci WSIiZ, którzy opowiadali o tym, jak Święta Bożego Narodzenia są obchodzone w ich krajach.

Pierwsza prezentacja dotyczyła oczywiście obchodów w Polsce. Aleksandra Sagatowska oraz Patryk Tauter opowiedzieli o zwyczaju przygotowywania 12 potraw, czekaniu na rozpoczęcie kolacji do momentu zabłyśnięcia pierwszej gwiazdki, łamaniu się opłatkiem oraz wolnym miejscu pozostawianym dla strudzonego wędrowca.

Prezentacja była okraszona zdjęciami pysznych potraw oraz sporą dawką poczucia humoru prezentujących.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Następnie na scenie pojawiła się Diana Subitova z Kazachstanu, która zaznaczyła, że jej kraj jest w większości muzułmański, a zatem największy nacisk kładzie się na obchody Nowego Roku. Mitch Moneta z New Jersey opowiedział z kolei o świętach w Stanach Zjednoczonych. Cykl prezentacji zakończyła Anastasiia Meretin z Ukrainy.

– Prezentacje studentów są wyjątkowo ważnym punktem naszej Wigilii. Na naszej uczelni studiują przedstawiciele ponad 50 państw, dlatego zależy nam, aby studenci nie tylko znali siebie, lecz także wiedzieli jak najwięcej o kulturach państw, z których pochodzą ich koleżanki i koledzy – mówi Sylwia K. Mazur, kierowniczka Sekcji Wsparcia Studentów Międzynarodowych.

Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko studentów, lecz także pracowników WSIiZ. W tegorocznej „Wigilii po polsku” udział wzięli także przedstawiciele samorządów studenckich innych rzeszowskich uczelni oraz Arkadiusz Opoń, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim. Wydarzenie zakończył quiz z pytaniami o bożonarodzeniowej tradycji.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama