Reklama

W Strefie S1-3 w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” pierwsi inwestorzy już wykupili działki. Powstaną tam zakłady czterech firm.

Strefę S1 w Jasionce z halami produkcyjnymi m.in. MTU Aero Enignes i Borg Warner znają wszyscy. Ale oprócz 70 hektarów dla inwestorów w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska, swoje życie rozpoczyna kolejne 48 hektarów terenów inwestycyjnych, także w sąsiedztwie lotniska, ale już jako Strefa S1-3.

S1-3 powstała w ramach projektu drugiego etapu rozbudowy Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego. Umowę pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego podpisano 30 czerwca 2010 r.

Strefa S1-3 jest położona po południowej stronie lotniska w Jasionce oraz Strefy S1, w Jasionce oraz Rudnej Małej. Do dyspozycji inwestorów jest 25 działek o powierzchni od ok. 0,5 do ok. 2,7 ha. Strefa w całości włączona jest do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec.

– Jest też kompleksowo uzbrojona w infrastrukturę techniczną: sieć elektroenergetyczną, gazową, wodociągową, kanalizację sanitarną i deszczową oraz drogę wewnętrzną – poinformowała Dagmara Chwiej-Łobaczewska z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego

Przygotowanie strefy dla inwestorów kosztowało ponad 14 mln zł. Jest przeznaczona głównie dla firm z branży lotniczej, IT, elektromaszynowej, biotechnologicznej oraz chemicznej.

Czterech inwestorów

Pierwszą działkę o powierzchni 1,7 ha wykupiła firma ML System. Jako jedna z pierwszych firm w Polsce wyspecjalizowała się w projektowaniu i wykonywaniu zintegrowanych systemów opartych na technologii ogniw fotowoltaicznych (PV), zintegrowanych z budynkami (BIPV), służących uzyskiwaniu prądu elektrycznego z nasłonecznienia.

ML System jest jedyną firmą, która prowadzi zaawansowane prace badawcze w zakresie własności prototypowych ogniw fotowoltaicznych.

W Strefie S1-3 znajdą się również Metall-Expres, Cyfrowa Foto i Elmat Group.

Pierwsza firma dostarcza wyroby hutniczych dla przemysłu lotniczego, energetycznego, kolejowego, mechanicznego i motoryzacyjnego. Firma w nowym zakładzie zastosuje nowoczesną technologię przeróbki plastycznej metali i ich stopów – metodę Conform. Proces technologiczny jest przyjazny dla środowiska z uwagi na minimalną ilość odpadów.

Cyfrowa Foto to firma, która w „Aeropolisie” działa w branży druku fotograficznego i cyfrowego. Jest największą cyfrową drukarnią we wschodniej Europie i liderem na polskim rynku. Innowacyjne pomysły i nietypowe wdrożenia pozwalają tworzyć oryginalne linie produktów.

Elmat Group to producent w branży telekomunikacji światłowodowej, regularnie notujący roczne przyrosty sprzedaży rzędu kilkudziesięciu procent. Elmat to jedna z najnowocześniejszych fabryk kabli światłowodowych w Europie Centralnej. W latach 2011-2013 w „Aeropolisie” firma otworzyła dwa zakłady, teraz otworzy trzeci. Ponadto swój oddział od 2012 r. posiada Meksyku.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: