Reklama

Organizowana po raz piąty konferencja „Kobieta Aktywna” znów ściągnęła do Filharmonii Podkarpackiej setki kobiet. Dla wielu z nich po raz kolejny była okazją do dyskusji o rozwoju osobistym oraz macierzyństwie.

[Not a valid template]

 

Na piątkową konferencję „Kobieta Aktywna” po raz drugi zaproszenie przyjęła żona prezydenta RP Anna Komorowska. Wzięły w niej udział także Irena Wóycicka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta ds. społecznych, oraz wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska. „Kobietę Aktywną” od pięciu lat organizuje europosłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Łukacijewska.

„Kobietę Aktywną” prowadził dziennikarz Maciej Orłoś. – Słynny pisarz, Joseph Conrad, kiedyś powiedział, że być kobietą to bardzo trudne zajęcie, ponieważ polega głównie na obcowaniu z mężczyznami. Podczas tek konferencji panie będą mogły odpocząć od mężczyzn, bo będziemy się głównie zajmowali światem kobiet – mówił Orłoś.

– Chętnie się wraca w miejsca, które się dobrze wspomina, i to jest właśnie to miejsce – mówiła Anna Komorowska. Prezydentowa zaznaczała, że bardzo chętnie wspiera kobiety, które są aktywne i jednocześnie nie rezygnują z macierzyństwa. – Myślę, że dla wielu pań jest to trudne, ale panie, które biorą udział w tej konferencji pokazują, że jest to możliwe – mówiła Pierwsza Dama.

Podkreśliła, że nic ją w życiu nie ominęło. – Czasami trzeba dokonać wyboru i ja takiego wyboru dokonałam. I w ogóle tego nie żałuję – powiedziała Anna Komorowska. – Mogę dzielić się swoją radością, swoim szczęściem z posiadania licznej rodziny. Wcale nie wychowałam dzieci w cieplarnianych warunkach. Z wielu rzeczy trzeba było zrezygnować, ale per saldo – jak popatrzę na nie dzisiaj – to niczego nie żałuję – mówiła prezydentowa.

Elżbieta Łukacijewska podkreślała, że kobieta aktywna to nie tylko kobieta aktywna zawodowo, ale również ta, która wychowuje dzieci. – Przez nasze spotkanie pokazujemy, że takich kobiet jest dużo. Pamiętajmy, że kobieta polityk czy bizneswoman nie jest wcale lepsza od tej, która zdecyduje się być w domu i wychowywać dzieci – podkreślała europosłanka.

Annę Komorowską pytała, za czym tęskni. – Za tym, czego w danej chwili nie ma. Zimą tęsknie za latem, jak pada deszcz, to tęsknie za słońcem. Jak świeci słońce, tęsknie za deszczem. Tak naprawdę tęsknię za chwilami dla siebie, za spokojem – mówiła prezydentowa.

Łukacijewska zwracała uwagę na to, że konferencja ma również pomagać kobietom, które chcą być aktywne zawodowo, a jednocześnie mają świadomość, że sukces jest zawsze okupiony ciężką pracą. – Ta konferencja już wiele razy była inspiracją dla kobiet. Pokazała im, że wystarczy odwaga i można wiele osiągnąć – uważa Elżbieta Łukacijewska.

Konferencja była podzielona na dwa panele dyskusyjne: „Między domem, a biurem” oraz „Sukces zrodzony z pasji”. W pierwszym prelegentkami były kobiety aktywne, bizneswoman, którym udało się pogodzić macierzyństwo z przedsiębiorczością.

– Myślę, że każdy z nas ma swój patent na życie i każdy stara się najlepiej wypełniać swoje obowiązki. Jednak nie bez znaczenia jest proces planowania w życiu – mówiła Małgorzata Mac, właścicielka firmy RoweRes.

– Zaczyna się wrzesień, a ja zaczynam planowanie najbliższych ośmiu miesięcy. Czasem zaplanowana jest praktycznie każda godzina. Jedno, co wiem na pewno – gdybym nie miała moich dzieci, to niewiele byłabym w stanie zrobić. Dzieci w nas wyzwalają energię. Wiemy, że jak są, to nie ma takiej opcji, że możemy się cofnąć. To kwestia tego, jak wysoko możemy postawić sobie poprzeczkę. Czasem zastanawiam się, kiedy spadnę – mówiła z uśmiechem Mac.

Oprócz niej w tym panelu wzięły też udział prowadząca agencje modelek Barbara Gromadzka oraz właścicielka firmy odzieżowej Justyna Garstecka. Podczas drugiego panelu, uczestniczki konferencji miały okazję podyskutować z łyżwiarką szybką Katarzyna Bachledą-Curuś, blogerką kulinarną Jagną Niedzielską oraz z pilotką doświadczalną Pauliną Różyło.

Konferencja była również pretekstem do tego, by wręczyć nagrody młodym kobietom, które wzięły udział w konkursie Kobiety – Liderki – Obywatelki. Płatny staż w banku PKO BP wygrała Klaudia Zarosa, Agata Lorenc w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Dominika Sokołowska w Urzędzie Miasta Rzeszowa, Izabela Gorczyca w Hucie Stalowa Wola.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: