Zdjęcie: Pixabay

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty trzynastych emerytur. Na konta emerytów i rencistów trafią jeszcze przed Wielkanocą. 

Emeryci i renciści w kwietniu otrzymają trzynastą emeryturę. Ci, którzy termin wypłaty emerytury czy renty mają ustalony na pierwszy dzień miesiąca, „trzynastkę” otrzymają jeszcze pod koniec marca, tuż przed świętami wielkanocnymi.

„Trzynastka” przysługuje w wysokości najniższej emerytury. W tym roku to 1780,96 zł brutto. Nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS „trzynastkę” przyzna automatycznie.

W 2023 roku ZUS na Podkarpaciu wypłacił ponad 446 tys. trzynastych emerytur, łącznie ponad 710 mln zł  – oddział ZUS w Jaśle: ponad 132 tys. wypłat – 210,1 mln zł, oddział w Rzeszowie: ponad 314 tys. wypłat – 500,7 mln zł.

Kiedy wypłata?

Trzynaste emerytury będą wypłacane wraz ze świadczeniem podstawowym, w terminie jego wypłaty. A te następują 1, 6, 10, 15, 20 i 25. dnia każdego miesiąca. Wypłaty realizowane są tak, aby do wyznaczonego terminu pieniądze dotarły do klientów.

Advertisement

Jeśli termin wypłaty wypada na dzień wolny od pracy, to wypłacane jest ono na tyle wcześniej, aby najpóźniej w ostatnim dniu roboczym, tuż przed terminem wypłaty, pieniądze trafiły do emeryta czy rencisty.

– Bez względu na to, czy pobiera on świadczenie na konto, czy przekazem pocztowym – wyjaśnia Wojciech Dylag, rzecznik ZUS na Podkarpaciu. Osoby, które świadczenia pobierają 1, 6 i 20 kwietnia, otrzymają je wcześniej, najpóźniej 29 marca, 5 kwietnia i 19 kwietnia.

„13” wcześniej otrzymają też osoby, które pobierają świadczenia i zasiłki przedemerytalne, których termin wypłaty trzynastki przypada na 1 maja. Z uwagi na to, że jest to dzień wolny od pracy, „trzynastka” powinna trafić do świadczeniobiorców najpóźniej 30 kwietnia.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama