Zdjęcie: Facebook.com / DPS dla Kombatantów

W Rzeszowie powstaną pierwsze „mieszkania wspomagane”. Dla osób z niepełnosprawnościami to szansa na samodzielne życie i rozwój. 

Mieszkania chronione wspomagane, bo tak brzmi pełna nazwa, będą w budynku przy ul. Powstańców Śląskich 4. Tam także mieści się Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów 
im. Bohaterów Westerplatte. 

Na mieszkania przeznaczono pokoje w bocznym skrzydle DPS. Mają oddzielne wejście, znajdują się na drugim piętrze, w budynku jest winda. Zamieszka w nich 10 osób. Do dyspozycji są trzy pokoje dwuosobowe i cztery jednoosobowe. W pełni wyposażone z kuchnią i łazienką, wszystkim co niezbędne do życia. 

– W mieszkaniach wspomaganych wspieramy proces usamodzielniania się osób z niepełnosprawnościami – tłumaczy Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie. Pobyt w tych mieszkaniach jest formą terapii.

Dzięki niej osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogły prowadzić życie zbliżone do życia osób sprawnych. Mogą pracować w Zakładach Aktywności Zawodowej i uczestniczyć w różnych warsztatach prowadzonych przez specjalistów. Każdy będzie miał indywidualny plan wsparcia terapeutycznego.

 – Są osoby niepełnosprawne, które nigdy wcześniej nie musiały planować zakupów, żeby przygotować obiad. Albo nigdy nie musiały robić prania, więc nie wiedzą, że nie łączymy jasnych ubrań z czarnymi. Podczas warsztatów trenerzy będą ich uczyć gotować, robić zakupy, wykonywać podstawowe obowiązki, po prostu normalnego, codziennego życia – mówi Irena Marszałek-Czekierda. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Założenie jest takie, że osoby niepełnosprawne będą mogły spędzić w takim mieszkaniu rok. – Ale będziemy elastyczni, zobaczymy z jakich środowisk będą pochodzić i jakie będą potrzeby – dodaje dyrektor.  

Nie ma ograniczeń wiekowych, o tym kto dostanie mieszkanie wspomagane będzie decydował MOPS. Wysokość opłat zostanie ustalona na podstawie miesięcznego dochodu i kosztów związanych z leczeniem czy rehabilitacją osoby niepełnosprawnej. 

Jeżeli ktoś chce spróbować samodzielnego życia, może przyjść i zobaczyć jak wyglądają mieszkania wspomagane i porozmawiać o szczegółach. Pierwsi lokatorzy dostaną klucze w maju.  

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama