Pierwszy gazowy Autosan przyjechał do Rzeszowa. Jest nowość [VIDEO, FOTO]

0
Reklama

W Rzeszowie jest już pierwszy z 60 gazowych autobusów, które miasto zamówiło w sanockim Autosanie. Nowy pojazd wyjedzie na ulice po świętach wielkanocnych.

 

W poniedziałek, 6 kwietnia, zgodnie z planem, pojawił się w Rzeszowie pierwszy nowiutki Autosan. Na zajezdni MPK przy ul. Lubelskiej przyjechał dokładnie o godz. 10:18. Tym samym rozpoczęła się dostawa 60 12-metrowych autobusów Sancity 12LF napędzanych gazem ziemnym, które miasto u sanockiego producenta zamówiło jeszcze w ub. r. 

– Dostawa autobusów rozpoczęła się wcześniej, bo już w kwietniu a zgodnie z planem powinna we wrześniu. W pierwszej turze, która zakończy się w maju, przyjedzie do Rzeszowa łącznie 20 pojazdów – mówi Marek Filip, prezes MPK Rzeszów. 

Harmonogram dostarczenia autobusów jest następujący: pierwszy 6 kwietnia, kolejne pięć 14 kwietnia, następne pięć 27 kwietnia. W maju przyjedzie 9 autobusów – pięć 11 maja i cztery 27 maja.

– Kolejna partia przyjedzie dopiero w listopadzie. Ten, który już u nas jest, musimy sprawdzić pod kątem technicznym, czy wszystko wykonano zgodnie z zamówieniem – wyjaśnia szef MPK.

Pełna dostawa 60 autobusów dla Rzeszowa ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2021 roku. Pierwszy nowy Autosan na rzeszowskie ulice wyjedzie dopiero po świętach wielkanocnych. Będzie się różnił od swoich starszych kolegów kupionych w 2018 roku. 

– W najnowszych autobusach drzwi będą się inaczej otwierać – nie do środka, jak teraz, ale wysuną się kilka centymetrów do przodu i rozsuną. To tzw. drzwi wyskokowo-przesuwne – tłumaczy Marek Filip. – To opcja bezpieczniejsza dla pasażerów – dodaje. 

W autobusach pojawią się także nieco inne ekrany do wyświetlania informacji. Zdaniem kierownictwa MPK, będą one ładniejsze od obecnych. Nowe autobusy mają także system informacji pasażerskiej (tablice kierunkowe zewnętrzne i wewnętrzne, system informacji głosowej, bramki liczące, kamery). Nie zabraknie biletomatu. 

Każdy gazowy pojazd będzie miał 94 miejsca – 27 siedzących i 12 z tzw. niskiej podłogi. Miasto za 60 autobusów w sumie zapłaci 81 mln zł, z czego 56 mln zł to dofinansowanie z programu operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: