Reklama

List intencyjny w sprawie powołania Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie w czwartek podpisały władze Podkarpacia z Uniwersytetem Rzeszowskim. To dobra wiadomość dla studentów i pacjentów.

[Not a valid template]

 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma powstać na bazie połączenia Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 przy ul. Szopena w Rzeszowie z Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej.

W czwartek w urzędzie marszałkowskim został w tej sprawie podpisany list intencyjny. Pod dokumentem podpisy złożyli marszałek podkarpacki Władysław Ortyl oraz nowy rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek.

W uroczystości brała udział także Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

– To historyczny moment. Takie znaczenie miało uruchomienie wydziału lekarskiego na UR, jeszcze wcześniej utworzenie Uniwersytetu, tak teraz krokiem milowym będzie stworzenie na potrzeby wydziału szpitala klinicznego. To pierwszy krok,  aby taki szpital w Rzeszowie powstał. Cieszę się, że mogę być strażnikiem jego wykonania – mówiła Ewa Leniart.

Rektor: to dobra wróżba

Uniwersytecki Szpital Kliniczny powstanie z myślą właśnie o studentach, którzy od ubiegłego roku kształcą się na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Rzeszowskim. Z podpisania listu intencyjnego jest bardzo zadowolony rektor Czopek.

– To jeden z ważniejszych dokumentów, jakie przychodzi podpisywać rektorowi, który rozpoczyna całą 4-letnią kadencję. Mam nadzieję, że to dobra wróżba dla UR i realizacji porozumienia – mówił prof. Sylwester Czopek.

Utworzenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego to kolejny etap rozwoju kierunku lekarskiego.

– Po zbudowaniu bazy naukowo-badawczej, dydaktycznej byliśmy świadomi, że przyjdzie kolej na dopełnienie projektu w postaci szpitala klinicznego. Porozumienie pokazuję pewną mapę drogową dojścia do momentu, kiedy jeden z rzeszowskich szpitali będzie mógł być nazywany uniwersyteckim szpitalem klinicznym – dodaje prof. Czopek.

Innowacyjne badania

Według władz Uniwersytetu Rzeszowskiego, na utworzeniu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego skorzystają nie tylko studenci, ale również mieszkańcy Podkarpacia. – Innowacyjne badania badawcze będą mogły być sprawdzane, stosowane właśnie w tym szpitalu – twierdzi rektor UR.

– Będziemy konfrontowani z uznanymi ośrodkami w kraju, dlatego lekarze muszą mieć bazę i miejsce do badań. To ważne, aby nadrobić dzielący nas dystans i stworzyć optymalne warunki do rozwoju kadry oraz wysokiej jakości kształcenia – dodaje prof. Sylwester Czopek.

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, mówi, że samorządowi zależy na tym, by służba zdrowia i kształcenie medyczne w województwie w dalszym ciągu się rozwijało.

– Mamy kierunek lekarski, na Politechnice Rzeszowskiej jest inżyniera medyczna. Czas na szpital kliniczny z prawdziwego zdarzenia. Jego utworzenie będzie służyć nie tylko studentom, ale również pacjentowi i przyciąganiu do naszego województwa kadr o wysokich kwalifikacjach. – twierdzi Ortyl.

Samorząd planuje przekazać szpital w ręce Uniwersytetu Rzeszowskiego pod koniec 2017 r.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.