Pierwszy przegubowiec przyjechał do Rzeszowa. Trzy dni przed terminem [FOTO]

Reklama

W piątkowy poranek do Rzeszowa przyjechał 18-metrowy autobus firmy Solaris. To jeden z 30 przegubowców, które w tym roku będą jeździły po rzeszowskich ulicach.

 

W poniedziałek Urząd Miasta w Rzeszowie odebrał 10 dieslowskich Autosanów, które są obsługiwane przez MPK. Teraz przyszła pora na następne nowe autobusy. Tym razem dostarczy je Solaris. To 18-metrowe przegubowce. W piątek o świcie, na trzy dni przed terminem, przyjechał pierwszy przegubowiec. 

– Do 30 kwietnia będzie trwał jego odbiór. Do tego czasu sprawdzimy, czy firma wykonała prawidłowo wszystkie rozwiązania techniczne zawarta w specyfikacji przetargowej – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Łącznie Solaris dostarczy 30 przegubowców. Pierwszych 20 ma być w kwietniu i maju, w sierpniu kolejnych 10. Za przegubowce miasto zapłaci 54,5 mln zł. Jeden autobus kosztuje ok. 1,8 mln zł.

Przegubowce będą jeździły na najbardziej obłożonych liniach Zarządu Transportu Miejskiego, m.in. 17, 18, 19. Prawdopodobnie przegubowce będą wykorzystywane także na linii 0, dopóki jesienią br. do Rzeszowa nie przyjadą autobusy elektryczne. 

– 18-metrowe autobusy chcemy również wykorzystywać na linii 51, która wozi pasażerów do firm znajdujących w podrzeszowskiej strefie ekonomicznej – w Rogoźnicy i Tajęcinie. Na tej trasie wozimy coraz więcej pasażerów – mówi Maciej Chłodnicki. 

Przegubowiec jest w stanie zmieścić 140 pasażerów, z czego miejsc siedzących jest 42. ZTM posiadał tylko jednego przegubowca, ale w ostatnich miesiącach wycofał go z ruchu. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Jeszcze w tym roku do Rzeszowa Solaris ma dostarczyć 10 autobusów elektrycznych. Miasto zapłaci za nie ok. 30 mln zł. Dla „elektryków” powstaną też dwie stacje ładowania baterii – jedna stacja nocna przy ul. Lubelskiej, druga do szybkiego ładowania przy ul. Grottgera przed dworcem PKP. 

– „Elektryków” spodziewamy się w październiku, ale staramy się, by Solaris dostarczył je jak najszybciej. Ostateczny termin dostarczenia tych pojazdów to połowa listopada – słyszymy w ratuszu. 

To nie koniec zakupów miejskich autobusów. W przyszłym roku planowany jest zakup 40 autobusów gazowych i kolejnych 20 dwunastometrowych dieslowskich. – Przewidujemy, że połowa z nich będzie jeździła po rzeszowskich ulicach w 2019 roku, a druga połowa w 2020 r. – dodaje Chłodnicki. 

Obecnie w barwach ZTM jeździ około 190 autobusów, obsługiwanych przez MPK. Miasto zapowiada, że wraz z dostarczaniem nowych pojazdów te najstarsze będą wycofywane z ruchu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama