Zdjęcie: Pixabay

System CrimeSim do wirtualnej rekonstrukcji zdarzeń kryminalnych wzbogaci Podkarpackie Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA.

Rzeszowska uczelnia kupi system CrimeSim za 100 tysięcy złotych. Znaczną część tej kwoty pokryje z dotacji (80 tys. zł), jaką Wyższej Szkole Prawa i Administracji przyznał zarząd województwa podkarpackiego.  

Rekonstrukcja zbrodni 

CrimeSim będzie służył studentom nowo utworzonego kierunku „Kryminologia”. Powstaną tam pierwsze na Podkarpaciu 4 stanowiska do wirtualnych czynności kryminalistycznych – dokumentacji, rekonstrukcji i analizy wielu wariantów zdarzeń kryminalnych.

CrimeSim pozwala na rekonstrukcję np. zabójstwa. System będzie mógł również stworzyć symulację zdarzenia, a sposób zachowania jego uczestników umożliwi szybka i łatwa do przygotowania animacja. 

– Studenci będą mogli analizować działania sprawcy, ustalać jego motywacje czy wpływ czynników zewnętrznych na jego postępowanie – wyjaśnia Przemysław Pawlak, rzecznik Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. 

Do pomocy PhotoRect

Zdjęcie: materiały WSPiA

Dodatkowo CrimeSim tworzy szkice, plany sytuacyjne oraz wizualizacje 3D miejsc zdarzeń – odwzoruje wygląd wewnątrz pomieszczeń i terenu. System wzbogaci PhotoRect do przetwarzania zdjęć, sekwencji oraz filmów z monitoringu i miejsc zdarzeń kryminalnych.

– Ortofotografie czy pojedyncze klatki z filmów można wykorzystać do pomiarów otoczenia, orientacji oraz rozmiaru obiektów, uszczegółowienia planów sytuacyjnych oraz sporządzania analizy czasowo-ruchowej – tłumaczy Pawlak. 

Miejsca zdarzenia odwzorowane w programie mają umożliwić przeprowadzanie zajęć w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych. Studenci będą mogli na ekranie komputera wykonać oględziny i zabezpieczyć ślady zgodnie z procedurami.  

Prestiżowy kierunek

Kryminologia to prestiżowy i popularny kierunek studiów nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Prowadzony jest tylko przez kilkanaście uczelni w Polsce. Łączy wiedzę m.in. z psychologii, medycyny, prawa, socjologii czy ekonomii.  

Studenci mogą poznać m.in. tajniki profilowania kryminalnego, fenomenologii, etiologii kryminalnej, form i metod zwalczania przestępczości. W programie studiów znajdą się także przedmioty łączące kryminologię z historią, sztuką i literaturą.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama