Zdjęcie: KWP Rzeszów
Reklama

Podkarpaccy policjanci dzisiaj 5 lutego zwracają szczególną uwagę na zachowanie kierowców wobec pieszych oraz samych pieszych, czy zgodnie z przepisami poruszają się po drogach, gdzie nie ma wydzielonych chodników. 

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie przypomina, że zima to czas, kiedy rośnie liczba zdarzeń z udziałem pieszych.

– Jest to głównie związane z pogarszającą się widocznością na drogach. Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami wypadków – twierdzi KWP w Rzeszowie. 
 
W poniedziałek policjanci zwracają uwagę na kierowców, którzy bagatelizują prawa pieszych. Na pobłażliwość nie mogą liczyć kierujący omijający pojazdy, które zatrzymały się by przepuszcić pieszych, wyprzedzający na przejściu lub bezpośrednio przed nim, jak również kierowcy, którzy nie udzielają pieszym pierwszeństwa na przejściach. 
 
– Policjanci przyjrzą się także temu, jak piesi zachowują się na drodze. Najczęściej do wypadków z ich udziałem dochodzi na oznakowanych przejściach, w rejonie skrzyżowań i przystanków – informuje KWP. 

Z policyjnych statystyk wynika, że główne błędy pieszych to nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wchodzenie na jezdnię zza pojazdu. Funkcjonariusze zwracają również uwagę na stosowanie się pieszych do obowiązku noszenia elementów odblaskowych. 

Policja przypomina, że brak odblasków poza terenem zabudowanym może się skończyć dla pieszego grzywną do 100 zł. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama