Fot. Tomasz Michalski / Stowarzyszenie ExploRes
Reklama

Poznawanie tajemnic świata i osiągnięć naszej cywilizacji. Gdzie? Dzisiaj 25 maja podczas Pikniku Nauki “Eksploracje 2019” w Rzeszowie. W niedzielę zaś pływanie po zalewie na katamaranach, a wieczorem SEANS.

“Eksploracje 2019” rozpoczęły się w piątek na Uniwersytecie Rzeszowskiem od “Preludium”, poświęconemu dorobkowi naszej cywilizacji i odkryciom archeologicznym. Można było posłuchać o prehistorycznej osadzie, pradawnych Scytach i ich kulturze, zobaczyć niedawno odkrytą grecką amforę oraz inne znaleziska zgromadzone przez Instytut Archeologii UR.

Ale to właśnie na sobotę i niedzielę (25-26 maja) przewidziane są największe atrakcje. W sobotę w pobliżu rzeszowskiego Zamku Lubomirskich i fontanny multimedialnej o 11:00 zostanie otwarte “miasteczko nauki”. Spotkają się tam pasjonaci nauki, techniki znawcy interaktywnego przekazywania wiedzy i poznawania praw natury oraz osiągnięć techniki.

Na piknik mogą przyjść starsi i młodzi odkrywcy, by zaspokoić swoją naturalną ciekawość, dowiedzieć się o co chodzi w fizyce jądrowej, dlaczego samolot lata i jak funkcjonuje nasz organizm. Będzie można eksperymentować na interaktywnych eksponatach, brać udział w warsztatach poznawczych, uczestniczyć w ciekawych pokazach naukowych, rozmawiać o samolotach, lataniu, owadach, odkryciach, wynalazkach.

– Przede wszystkim zaś uczestnicy będą dobrze się bawić, poznając jednocześnie tajemnice świata i osiągnięcia naszej cywilizacji. Zabawa może być nauką a nauka zabawą i inspiracją dla najmłodszych i tych nieco starszych – podkreśla Tomasz Michalski ze Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy „ExploRes”, które jest głównym organizatorem “Eksploracji”.

“Eksploracjom 2019” będą towarzyszyć trzy hasła: „My Ludzie”, „Świat Wokół Nas” oraz „Nasza Cywilizacja”. Zaczerpnięto je z założeń programowych powstającego w podrzeszowskiej Jasionce Podkarpackiego Centrum Nauki, które zostało partnerem “Eksploracji” i weźmie w nich udział inaugurując swoją działalność edukacyjną.

Organizatorzy i wystawcy przygotowali moc atrakcji dla każdego. Goście z Narodowego Centrum Badań Jądrowych opowiadać będą o energii atomu i promieniotwórczości, fizycy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej zademonstrują zjawiska związane z elektrycznością i ciśnieniem. Biolodzy i biotechnolodzy wraz z odwiedzającymi ich stanowiska, zgłębiać będą tajemnice życia.

Z kolei ekolodzy z “Ekoskopu” i leśnicy uświadomią nam na jak pięknej planecie żyjemy i co warto robić, by chronić jej bioróżnorodność. Nie zabraknie matematycznych zagadek, prostych doświadczeń, które potem można będzie zrobić w domu, jak i technologicznych nowinek.

Będzie można „polatać” na symulatorze lotniczym Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza i wykonać „operację” laparoskopową pewnemu brunatnemu pluszakowi na wystawie “Eksploratorium” oraz poznać tajemnice ludzkiego ciała na stoisku Podkarpackiego Centrum Nauki. Tam też dowiecie się więcej o projekcie, zobaczycie jak będzie wyglądać i jaką działalność prowadzić.

Prawdziwą atrakcją będzie na pewno planetarium, które zagości w pomieszczeniach Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz stoiska archeologów z UR. Zobaczycie także, jak wyglądają tradycyjne tańce hinduskie a na stoisku Stowarzyszenia INPRO spotkacie gości z całej Europy, którzy opowiadać będą o swoich krajach ich geografii, kulturze i zwyczajach.

– Będzie można też cofnąć się do czasów, gdy Gutenberg skonstruował swą prasę a pisma na czerpanym papierze stemplowano pieczęciami odciskanymi w wosku – zapowiada Tomasz Michalski. 

Pojawią się roboty, mikroskopy i teleskopy, żywe owady i modele anatomiczne, radiolodzy, medycy, robotyce. Jak twierdzą organizatorzy “Eksploracji”, wszyscy pełni pasji i zaangażowania, by opowiedzieć uczestnikom pikniku o pięknie i złożoności naszego świata i naszej cywilizacji. Będzie też sporo atrakcji dla najmłodszych, zabaw edukacyjnych, klocków, rysowania i malowania.

Sporą grupę wystawców, oprócz popularyzatorów, edukatorów i kół studenckich, stanowić będą uczniowie szkół technicznych oraz Klubów Młodego Odkrywcy ze szkół podstawowych. Będą „zawodowi” edukatorzy, jak i ci, którzy „tylko” pasjonują się popularyzacją nauki.

Na scenie głównej królować będzie fizyka i magiczna zjawiska związane z naszymi zmysłami. Odbędzie się tam także konkurs główny “Eksploracji” zorganizowany przez powstające wspomniane PCN w Jasionce. Nie zabraknie pytań związanych z elektromobilnością „hulajnogową”.

Sobotni piknik rozpocznie się o 11:00 oficjalnym otwarciem na scenie głównej, w którym ważną rolę odegrają także smaczne piknikowe babeczki, zaś zakończy się o 18:00. Na scenie odbywać się będą także pokazy naukowe, konkurs wiedzy PCN oraz prezentacja tradycyjnych tańców z dalekich Indii.

Ale Piknik Nauki “Eksploracje” to nie tylko sobotnie, plenerowe, bliskie spotkania z nauką w centrum miasta. W niedzielę od 11:00 do 14:00 nad rzeszowskim zalewem w pobliżu Lisiej Góry odbędzie się “Wyprawa” – trzecia część poświęcona przyrodzie, bioróżnorodności oraz ekologii. Będzie można popływać po zalewie na katamaranach, zwiedzić rezerwat przyrody i spojrzeć w okular mikroskopu w poszukiwaniu przedstawicieli mikroświata.

“Eksploracje 2019” zakończy w niedzielę 26 maja wieczorny SEANS w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, gdzie obejrzeć będzie można wyjątkowy film o niesamowitym hinduskim matematyku jakim był niewątpliwie Srinivas Ramanujuan. Film fabularny uzupełniony będzie komentarzami i dyskusją nad życiem wybitnego naukowca i jego osiągnięciami, prowadzoną przez matematyków z rzeszowskich uczelni.

Początek SEANSU o godz. 18:00. To jedyna część wydarzenia, w której wziąć może udział maksymalnie 200 osób ze względu na pojemność sali kinowej. Decydować będzie kolejność przybycia. SEANS będzie też oficjalnym zamknięciem tegorocznych “Eksploracji”. Wstęp na wszystkie wydarzenia związane z piknikiem jest bezpłatny. 

Organizatorami “Eksploracji”, oprócz Stowarzyszenia ExploRes, są także Uniwersytet Rzeszowski i Stowarzyszenie “Ekoskop”, a partnerami organizacyjnymi WDK w Rzeszowie i Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego. Piknikowi ma patronat ministra edukacji narodowej, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, wojewody podkarpackiego, podkarpackiego kuratora oświaty, marszałka podkarpackiego i prezydenta Rzeszowa.

Zdjęcie: Materiały organizatorów

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: