Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Reklama

Miał być w maju, potem przesunięto go na wrzesień. Ostatecznie twórcy rzeszowskiego pikniku nauki „Eksploracje” zdecydowali, że w tym roku imprezy nie będzie. 

„Eksploracje” miały się pierwotnie odbyć 23 maja. Datę ustalono jeszcze przed pandemią koronawirusa. W kwietniu organizatorzy poinformowali, że w związku z obostrzeniami sanitarnymi piknik przenoszą na 5 września. 

– Mieliśmy nadzieję, że lato przyniesie nam chwile radości i pożegnamy się z epidemią na dobre. Niestety, tak się nie stało – ubolewa Tomasz Michalski ze Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy „Eksplores”, organizatora „Eksploracji”. 

Ostatnie tygodnie to ogromny wzrost zakażeń koronawirusem w całym kraju, także na Podkarpaciu, a tym samym niejasna przyszłość na temat obostrzeń, jakie będą obowiązywać jesienią. Dlatego organizatorzy „Eksploracji uznali, że piknik w 2020 roku całkowicie odwołują. 

– Niemożliwa jest organizacja pikniku w formie w jakiej odbywał się od 10 lat, gdy tłumy małych i dużych odkrywców mogły bez ograniczeń zwiedzać stoiska, aktywnie eksperymentować, cieszyć się ze swoich doświadczeń i sensorycznego poznawania świata – tłumaczy Tomasz Michalski. 

I podkreśla, że organizacja „Eksploracji” w dotychczasowej formie jest „obecnie trudna i niebezpieczna”, dlatego piknik odbędzie się dopiero 29 maja 2021 r.  

– Będziemy starali się na początku września zorganizować wydarzenie związane z popularyzacją nauki, które nie wymaga skomplikowanych w dobie pandemii przygotowań, procedur i logistyki, tak by choć trochę podtrzymać piknikowe tradycje i zapewnić ciągłość popularnonaukowych zdarzeń – zapowiada Tomasz Michalski. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama