Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Rocznie umiera ponad 300 tysięcy kobiet na raka  szyjki macicy. Przyłącz się do akcji „Pink Lips”, uświadamiającej, jak ważne jest regularnie badanie zapobiegające temu nowotworowi. 

Pod koniec stycznia w Rzeszowie będzie różowo. Na dni 21-27 stycznia przypada Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Międzynarodowe Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny „IFMSA-Poland” organizuje akcję „Pink Lips”, która w Polsce odbywa się od pięciu lat. 

– Jej głównym celem jest popularyzowanie wiedzy na temat raka szyjki macicy i namawianie do profilaktyki – wyjaśniają Anna Podraza oraz Agata Surowiec, koordynatorki lokalne projektu „Pink Lips”.

Przyłączenie się do niej jest bardzo proste – wystarczy w mediach społecznościowych opublikować zdjęcie z ustami pomalowanymi na różowo i hasztagiem #pinkchallenge

– Symbolem akcji stały się różowe usta, jako nieodzowny atrybut kobiecości. To nie tylko symbol, ale i szacunek oraz podziw skierowany w stronę kobiet, które podjęły walkę z chorobą nowotworową. To także oznaka świadomości na temat profilaktyki i metod przeciwdziałania chorobie nowotworowej – podkreśla Agata Surowiec.

Rzeszowska odsłona akcji „Pink Lips” będzie także obfitowała w szereg wydarzeń. Jedno z nich to wykład dr Katarzyny Kalandyk-Osinko, specjalistki w dziedzinie ginekologii, dotyczący profilaktyki raka szyjki macicy. Odbędzie się on 21 stycznia w godz. 17:00-18:30 w budynku G4 Uniwersytetu Rzeszowskiego (al. Rejtana); sala -101.

Z kolei 24 stycznia w Galerii Rzeszów od 11:00 do 15:00 będzie można zdobyć mnóstwo informacji na temat cytologii oraz profilaktyki nowotworowej.

Organizatorzy “Pink Lips” podkreślają, że wiele młodych kobiet tuż po 20. roku życia jest zdziwionych, że problem raka szyjki macicy może je dotyczyć – często zaniedbują regularne badania cytologiczne, które pozwalają na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium.

Statystyki pokazują, że profilaktyka przy tym nowotworze jest bardzo ważna, ponieważ rak szyjki macicy zagraża 1,5 mln kobietom na całym świecie;, każdego roku ponad 500 tysięcy kobiet dowiaduje się, że ma ten nowotwór, a 300 tysięcy umiera z jego powodu.

Dzięki regularnie wykonywanym badaniom cytologicznym (nie rzadziej niż co 3 lata, jeśli wyniki są prawidłowe) oraz szczepionkom chroniącym przed wysokoonkogennymi typami wirusa HPV, nowotworu można uniknąć lub szybko wdrożyć skuteczne leczenie.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. badam się pomimo tego ze mam 23 lata, pierwsze badanie robiłam w wieku 20 lat.
    Mój ginekolog mówi ze warto to badanie powtarzać co rok bądź 1,5 roku.
    BADAJ SIĘ DZIEWCZYNO!!!

Comments are closed.