Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Karze 9,5 roku więzienia chce się poddać 39-letni Piotr M. z Rzeszowa, który stworzył grupę Madmag. Od 372 osób wyłudziła ponad 20 mln zł. Na ławie oskarżonych zasiądą także współpracownicy założyciela piramidy finansowej. 

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie właśnie wysłała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko 10 osobom, które stworzyły sieć firm prowadzących fikcyjną działalność, a tylko po to, by na ich konta trafiały wyłudzane pieniądze. 

„Architektem” piramidy był Piotr M. z Rzeszowa. To on stworzył Madmag, grupę, do której  należały „wyspecjalizowane jednostki odpowiedzialne za inwestowanie w nieruchomości, doradztwo biznesowe, handel w kraju i za granicą, produkcję kosmetyków”. 

Piotr M. chwalił się, że jest „wykwalifikowanym rekruterem inwestorów”. Jedną z kontrolowanych spółek przez Madmag był RBIT, organizator plebiscytu Eskulap, konkursu medycznego dla lekarzy cieszącym się największym zaufaniem wśród pacjentów. 

Madmag siedzibę miał w Warszawie, a w Rzeszowie przy placu Killińskiego swoje biuro.

Obietnica gigantycznych zysków

Piotr M. został zatrzymany 28 lutego 2019 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wtedy wpadły jeszcze dwie osoby: Marek M., były prezes grupy, oraz Mariana M., która była menadżerem Madmagu oraz zajmowała się organizacją biura i pracy sekretariatu.

14 stycznia 2022 roku CBA zatrzymało kolejne siedem osób powiązane z piramidą finansową. Śledztwo w tej sprawie prowadzono od 20 lipca 2018 roku. Wykazało, że 372 osoby w latach 2014-2019 straciły ponad 20 mln złotych. 

Na liście poszkodowanych są m.in. lekarze i nauczyciele. To oni inwestowali pieniądze w bliżej nieustalone „instrumenty finansowe”, które miały im przynieść „ponadprzeciętne zyski” – do 200 proc. Kwoty wyłudzonych pieniędzy wahały się od 500 zł do ok. 200 tys. zł. 

Poszkodowani nie zwracali uwagi na zapis w umowach, że kwestie sporne będzie rozstrzygał sąd… w Panamie. Prokuratura twierdzi, że od początku powstania grupy Madmag jej twórcy nastawiali się na wyłudzanie pieniędzy. 

Jak to bywa w piramidach finansowych, ich założycielom powinęła się noga, gdy inwestorzy zaczęli się upominać o pieniądze, a Madmag nie był już w stanie jednego inwestora spłacać pieniędzmi drugiego. Cały szemrany interes w jednej chwili posypał się jak domek z kart. 

Pieniądze, które wpłacali poszkodowani, trafiały na rachunki firm, które kontrolował Piotr M., ale też w dużej mierze Mariana M. Pieniądze wyprowadzano na zagraniczne konta, stąd też oskarżeni mają zarzut prania brudnych pieniędzy. 

– Wszystkim osobom oskarżonym zarzucono uczynienie sobie z takiego procederu stałego źródła dochodu – poinformował Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, która w tej sprawie prowadziła śledztwo wspólnie z CBA. 

Grozi im do 15 lat więzienia 

Piotr M. został oskarżony o kierowanie grupą przestępczą.

Pozostałe osoby w wieku od 33 do 54 lat odpowiedzą za udział w niej: wspomniani Marek M. i Mariana M. z Rzeszowa oraz ludzie z Podkarpacia, Śląska, Małopolski i Mazowsza: Robert F., Jaromir P., Bogdan F., Elżbieta G. – K., Norbert S., Paweł S. i Stanisław K.

Piotr M. początkowo nie przyznawał się do winy, twierdził, że nikogo nie zamierzał oszukać. Finalnie potwierdził zarzuty i zadeklarował dobrowolne poddanie się karze – 9,5 roku więzienia. Prokuratur na to się zgodził, teraz zgodę musi wyrazić jeszcze sąd. 

Twórca Madmagu ma też zapłacić grzywnę w wysokości 270 tys. zł, zwrócić wyłudzone pieniądze. Piotr M. ma mieć 8-letni zakaz prowadzenia firm o profilu ubezpieczeniowym i związanej z obrotem instrumentami finansowymi oraz zasiadania w spółkach kapitałowych.

Karze chce się też poddać Marek M., którzy również przyznał się do winy – 1,5 roku więzienia. Jemu sąd może wymierzyć grzywnę w wysokości 30 tys. zł oraz orzec 2-letni zakaz zajmowania stanowisk i pełnienia funkcji w spółkach kapitałowych. 

33-letnia Mariana M., choć złożyła wyjaśnienia, do zarzutów się nie oświadczyła. Pozostali oskarżeni twierdzą, że są niewinni, odpowiedzialność zwalają na założyciela Madmagu, zarzucają mu, że nie informował ich, że wybierane pieniądze nie były inwestowane. 

Piotr M. cały czas siedzi w areszcie. Do lipca 2022 roku za kratkami była także Mariana M. Twórca piramidy finansowej był już wcześniej karany za przestępstwa skarbowe. Karani byli już też: Jaromir P. i Paweł S. Oskarżonym grozi do 15 lat więzienia. 

W trakcie śledztwa zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości ok. 3,5 mln zł. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama