Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News

Rzeszowscy radni PiS chcą, by uczniowie szkół podstawowych jeździli miejskimi autobusami za darmo. Wniosek w tej sprawie wysłali do prezydenta Tadeusza Ferenca.

Radni PiS we wniosku proszą Ferenca, by wprowadził w Rzeszowie pilotażowy program bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów podstawówek od 15 lutego do 31 marca.

Według propozycji PiS, czas obowiązywania darmowych przejazdów zależałby od analizy finansowej, którą przeprowadziłby miejski przewoźnik, czyli w tym przypadku Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, zlecający MPK wykonywanie kursów.

Radni PiS uważają, że uchwała w sprawie darmowych przejazdów autobusami dla uczniów podstawówek mogłaby być podjęta już na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa – 10 lutego.

Opozycyjny klub PiS twierdzi, że wiele podstawówek na terenie miasta jest daleko od centrum Rzeszowa, przykładowo szkoła w przyłączonej do miasta Przybyszówce. Ulica Dębicka, którą dojeżdża się do szkoły, ma 5 km długości, a szkoła jest w połowie drogi. To oznacza, że uczniowie, którzy nie korzystają z miejskich autobusów, pokonują pieszo nawet 2,5 km. PiS uważa, że nie każdą rodzinę stać na kupo biletów dla dzieci.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

„Droga ta jest niebezpieczna ze względu na duży ruch samochodów i umożliwienie dzieciom przejazdów darmowych byłoby z jednej strony pomocą dla rodzin, a z drugiej zadbaniem o bezpieczeństwo i zdrowie naszych uczniów” – czytamy w przesłanym nam uzasadnieniu wniosku radnych PiS.

PiS twierdzi, że takich szkół, jak ta w Przybyszówce, na terenie Rzeszowa jest dużo więcej. Radni przekonują, że w godzinach, w których uczniowie jadą do szkoły i potem wracają, autobusy najczęściej nie są pełne. PiS uważa, że do darmowych przejazdów wystarczałaby legitymacja szkolna.

PiS proponuje, by darmowe przejazdy autobusami obowiązywały od godz. 6:00 do 17:00.

„Doświadczenie, jakie uzyskalibyśmy dzięki temu programowi dałoby podstawy do ewentualnego rozważenia przez samorząd miasta wprowadzenia na stałe takich darmowych przejazdów dla uczniów szkół podstawowych w okresie zimowym od listopada do marca” – czytamy w propozycji radnych PiS.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama