Reklama

Rzeszowskie Centrum Przedsiębiorczości, miejski fundusz gwarancyjny, wsparcie szkolnictwa zawodowego oraz plan zagospodarowania przestrzennego – to propozycje PiS na promocję i wsparcie dla rzeszowskich przedsiębiorców oraz tych którzy dopiero planują otwarcie własnej firmy.

 

– Chcemy stworzyć spójny system, który zapewni wszystkie usługi związane z prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa: Od pomysłu na firmę, poprzez zakładanie działalności gospodarczej, poszukiwanie lokalu, obsługę prawną, wsparcie finansowe, aż po kojarzenie inwestorów z myślą naukowo–technologiczną – wskazywał podczas konferencji prasowej Marcin Fijołek.

Kandydaci PiS do Rady Miasta, uważają, że Rzeszów nie jest miastem przedsiębiorczości. W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców w Rzeszowie jest zarejestrowanych 1231 podmiotów gospodarczych, co sytuuje miasto daleko w tyle, m.in. za Poznaniem, w którym współczynnik wynosi 1882 podmioty.

– Naszą propozycją na wsparcie przedsiębiorczości jest utworzenie Rzeszowskiego Centrum Przedsiębiorczości opartego na trzech filarach. W ramach pierwszego z nich osoba zamierzająca otworzyć firmę znajdzie pomoc księgową i prawną, dostęp do lokalu, strefy open space z własnymi boksami i salami konferencyjnymi oraz pomoc z pozyskiwaniu funduszy na działalność – deklaruje Marcin Fijołek.

Drugim filarem centrum przedsiębiorczości będzie według PiS utworzenie bazy informacji na temat dorobku naukowego rzeszowskich uczelni. System ten pozwoli przedsiębiorcy wyszukiwać właściwą dla siebie ofertę. Według Fijołka to idealne rozwiązanie na komercjalizację dorobku naukowego i wspieranie rozwiązań innowacyjnych.

Trzecim elementem wspierania przedsiębiorczości ma być według projektu PiS powołania miejskiego funduszu poręczeń kredytowych, który ułatwi dostęp do kredytów dla działających firm oraz tych które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w biznesie.

Za równie ważne PiS uważa także wielowymiarową promocję szkolnictwa zawodowego. – Musimy poprawić współpracę z pracodawcami i budować pozytywny wizerunek kształcenia zawodowego. Dobre przygotowanie do zawodu to dla wielu młodych większa szansa na pracę a dla przedsiębiorcy gwarancja dobrego pracownika – wskazuje Waldemar Szumny.

Wśród propozycji jest również przygotowanie planów zagospodarowania przestrzennego. Jak podkreśla Janusz Ramski, ważnym elementem pobudzającym przedsiębiorczość będzie przyjazna polityka przestrzenna miasta dla inwestorów – Chcemy maksymalnie skrócić terminy uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego dla przedsiębiorców. Preferowany czas to 8-12 miesięcy .

– Dla lokalnych handlowców należy także przyspieszyć zdecydowanie budowę nowego targowiska przy ulicy Lwowskiej, docelowo z nową halą targową – dodał Ramski.

– Propozycje PiS to wielka szansa na wsparcie rzeszowskich przedsiębiorców i szansa na nowe trwałe miejsca pracy które muszą być dla miejskiego samorządu priorytetem – podkreślali obecni na konferencji przedsiębiorcy i kandydaci do Rady Miasta Rzeszowa Mariusz Olechowski i Marian Hady.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.