Uczniowie rzeszowskich szkół podstawowych i gimnazjów powinni na wakacjach jeździć za darmo autobusami MPK – tak uważają rzeszowscy radni PiS. –  To populizm – odpowiada Zarząd Transportu Miejskiego.

O swoim pomyśle w czwartek w Rzeszowie mówili miejscy radni PiS Grzegorz Koryl i Grażyna Szarama. To nie pierwsza tego typu inicjatywa PiS. Radni tej partii postulowali niedawno, by uczniowie nie płacili za przejazdy miejskimi autobusami podczas ferii zimowych. Pomysł jednak nie przeszedł. Teraz wraca, ale w formie „wakacyjnej”.

Koryl i Szarama się członkami komisji edukacji w Radzie Miasta Rzeszowa. Uważają, że sprawy  związane  z wychowaniem i szerokorozumianą edukacją rzeszowskiej młodzieży  powinny  być  jednym z priorytetów  działań dla  samorządu Rzeszowa.

Grzegorz Koryl twierdzi, że podczas wakacji wiele rzeszowskich rodzin nie będzie w stanie zapewnić  swoim  dzieciom wyjazdu wypoczynkowego, a przerwa wakacyjna powinna dać dzieciom i młodzieży możliwość aktywnego wypoczynku i rekreacji w Rzeszowie.

Nowatorska inicjatywa?

Grażyna Szarama twierdzi natomiast, że obowiązkiem miasta powinno być zapewnienie na wakacjach w miejskich placówkach kulturalno-oświatowych odpowiednich zajęć i wydarzeń.

Tu akurat miastu niewiele można zarzucić, bo ofertę półkolonii wakacyjnych dla dzieci ma 12 filii Rzeszowskiego Domu Kultury. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

– Chcemy, aby uczniowie rzeszowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych w lipcu i sierpniu mogli korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej na terenie Rzeszowa – mówi Grzegorz Koryl.

Koncepcja radnych PiS zakłada, że z darmowych przejazdów autobusami MPK na wakacjach mogliby korzystać uczniowie pod warunkiem, że przedstawiliby wcześniej bilet miesięczny z czerwca br. wraz z aktualną legitymacją szkolną.

Grażyna Szarama dodaje, że darmowe przejazdy miałyby obowiązywać przez cały tydzień (od poniedziałku do niedzieli) od godz. 7:00 do 17:00. Projekt uchwały w tej sprawie radni PiS wysłali do Biura Rady Miasta Rzeszowa. Decyzję radni podejmą podczas najbliższej sesji, która odbędzie się 14 czerwca.

Szanse na to, że pomysł klubu PiS, który w radzie jest w opozycji, przejdzie, są jednak bardzo małe. Radni PiS twierdzą, że do tej inicjatywy zdołają przekonać pozostałych radnych. PiS uważa, że pomysł darmowych przejazdów autobusami MPK dla uczniów na wakacjach to „nowatorska inicjatywa”.

ZTM: Polityczny populizm

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, która zarządza miejską komunikacją, jest przeciwko pomysłowi PiS. – To fikcja literacka i polityczny populizm. Skąd na to kasa? Jakie problemy dzięki temu zlikwidujemy? Kto za to zapłaci? – słyszymy w ZTM.

Uczniowie to największa grupa wszystkich pasażerów miejskich autobusów, korzystających z ulg w Rzeszowie. Część z nich kupuje bilety miesięczne sieciowe, część wybiera bilety trasowane lub liniowe, a część jeździ tylko w wybrane dni i kupuje bilety jednoprzejazdowe.

ZTM uważa, że argument radnych PiS, by uczniom zapewnić darmowy dojazd na zajęcia wakacyjne jest słaby. – A dorośli do pracy, czy studenci nie mogą? – pytają retorycznie w ZTM.

Spółka przypomina, że na wakacjach wprowadza specjalną ofertę dla uczniów i studentów. Za dwumiesięczny bilet trzeba będzie zapłacić 66 zł, za bilet na jeden miesiąc 36 zł. To lepsza oferta niż w poprzednich latach, gdy za bilety wakacyjne trzeba było płacić odpowiednio 70 i 40 zł.

Bilet wakacyjny mogą kupować dzieci, młodzież szkolna i studenci studiów stacjonarnych. Będzie obowiązywał od godz. 5:00 do 23:00 we wszystkie dni miesiąca. O innych zmianach cen biletów, które zaczną obowiązywać od lipca, możecie przeczytać TUTAJ.

MPK rocznie przewozi około 35 mln pasażerów.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama