Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News

– Reforma edukacji została przeprowadzona bardzo nieudolnie – mówili w poniedziałek przed I LO w Rzeszowie kandydaci podkarpackiej Lewicy do Sejmu. 

Reformę edukacji, przeprowadzoną przez rząd PiS, krytykowali Michał Sztuk i Agnieszka Itner (kandydują do Sejmu w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim) oraz Łukasz Rydzik i Patryk Fic (kandydaci w okręgu krośnieńsko-przemyskim).

Reforma, której twarzą była Anna Zalewska, obecnie europosłanka, zakładała likwidację gimnazjum i wprowadzenie 8-klasowej szkoły podstawowej. 

Efekt tego teraz jest taki, że w szkołach średnich obecnie uczy się tzw. podwójny rocznik, a to oznacza w wielu przypadkach lekcje na dwie zmiany i naukę do późnych godzin. O tym, jak Rzeszów poradził sobie z tzw. podwójnym rocznikiem pisaliśmy TUTAJ.

Podręczniki z błędami 

– Reforma edukacji została przeprowadzona bardzo nieudolnie. Szkoły zmagają się teraz z przepełnionymi klasami. Standardem teraz jest, że klasa liczy ponad 30 uczniów. Czy to są warunki do edukacji na wysokim poziomie? – pytał w poniedziałek Łukasz Rydzik, lider krośnieńskiej listy Lewicy. 

Rydzik zwrócił także uwagę, że na „podwójny rocznik” nie są przygotowane szkoły. Jego zdaniem w wielu placówkach brakuje chociażby odpowiedniej liczby toalet oraz sal gimnastycznych, na których obecnie jednocześnie lekcje musi mieć kilka klas. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Kandydaci Lewicy uważają także, że do programu nauczania należy wprowadzić edukację obywatelską i podnieść w polskich szkołach standard nauki języka angielskiego. – Angielski dla młodych ludzi jest dziś najważniejszy. To ich okno na świat – mówił Łukasz Rydzik. 

Agnieszka Itner, „trójka” rzeszowskiej Lewicy, proponuje, by w podstawie programowej były także zajęcia z cyberprzemocy. Uczniowie powinni mieć także zagwarantowany dostęp do dentysty, higienistki i dobrego psychologa. Ponadto – zdaniem Itner – reforma edukacji jest tak zła, jak wydawane dziś podręczniki – z błędami stylistycznymi i merytorycznymi. 

Zdeptana godność nauczyciela

Lewica chce także przywrócenia godności zawodu nauczyciela, uważa, że PiS ją zdeptał chociażby podczas niedawnego strajku nauczycieli. – Chcemy, aby nauczyciele już na starcie zarabiali 3,5 tys. zł brutto. Chcemy, aby zawód nauczyciela znów był poważany, aby przychodzili do niego ludzie z pasją – mówił Michał Sztuk, „dwójka” rzeszowskiej Lewicy. 

Kandydaci Lewicy uważają, że reformę edukacji przeprowadzono bez większego powodu. – Tak nie działa zdrowe państwo – dodał Patryk Fic, który startuje w Krośnie z 6. miejsca Lewicy.  

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama